Kde se v Praze zdravě (a vegansky) najíst?

Kde se v Praze zdravě (a vegansky) najíst?

Co si budem povídat, rozhodnout se jíst zdravě, je jedna věc, ale zůstat u toho, to už je věc druhá. Možná vás se začátkem roku také zlákala vidina krásného těla, kterým v létě ohromíte všechny kolemjdoucí, ale jakmile vám došlo, jakým všem překážkám budete muset na své cestě čelit, hodili jste flintu do žita. Každý večer si připravovat krabičky na další den, vážit každý gram tuku a o obědové pauze si asociálně chroupat u pracovního stolu pět sucharů, to nezní zrovna dvakrát lákavě, co?

Pokud je vaše odpověď ne, jste tady správně. Díky dlouhému večernímu kuchtění a krabičkování možná budete mít dokonalý přehled o každém soustu, které dáte do úst, ale pokud vám v žilách nekoluje Babicova krev, pravěpodobně u toho moc dlouho nevydržíte.

A teď mi prosím věřte, že vím, o čem mluvím. Vzhledem k tomu, že neustále přebíhám z jednoho konce Prahy na druhý, tak jsem se s představou, že s sebou dennodenně tahám kufr s doma připraveným jídlem, už dávno rozloučila. Místo toho raději vždycky zaskočím na rychlý oběd, jehož porci si možná na gram přesně nezvážím, ale za ty nervy a hodiny strávené u plotny mi to vážně stojí.

Než se však začnete radovat, máme tu jedno velké ALE… rychlý oběd totiž neznamená kebab vedle v baráku nebo smažený řízek s kotlem hranolek. Oběd, stejně jako každé jídlo, by vám měl dodat ty správné živiny, které vaše tělo potřebuje a udělají mu dobře. A to se o výše zmíněném rozhodně říct nedá.

Nicméně, jakkoliv je situace v té naší malé zemi z hlediska zdravého stravování ještě pořád dost tragi(komi)cká, pomalu se začíná blýskat na lepší časy. Mezi všemi těmi zelenými ubrusy, pečenými kachnami, guláši a svíčkovými se šesti, se totiž posledních pár let začínají objevovat i podniky, kde se najíte nejen moc dobře, ale hlavně dietně, zdravě a bez zbytečných výčitek. 

A přesně taková bistra a restaurace jsem se vám rozhodla dnes ukázat. Doufám, že se vám bude můj výběr líbit (omluvíte můj pragocentrizmus) a už nikdy nepoužijete výmluvu, že tam ale nic jiného neměli…

Kde se v Praze zdravě najíst?

Herbivore

Tohle malé veganské království jsem objevila už pár let zpátky a kromě výborných smoothies, slavné a velmi fotogenické açai bowl a přidruženého obchůdku s veganskými potravinami si mé srdce získali hlavně úžasní majitelé, díky kterým se v Herbivore budete cítit opravdu moc dobře.

Bistro Forrest

Krásné bistro v Londýnské ulici, kde vám každý týden naservírují bohaté polední menu ze všech koutů světa. Veškerá nabídka je veganská, ale věřím, že ve Forrest si na své přijdou všichni, kdo ocení zdravé a dobré jídlo.

Vegetka

Nenápadnou veganskou restauraci Vegetka najdete kousíček od metra Dejvická a funguje na principu samoobslužného bufetu, kdy u pokladny zaplatíte jen to, co jste si nabrali na talíř. Na romantickou večeři tohle místo možná není, ale na rychlý a zdravý oběd určitě.

Forky’s

Najít v centru místo, kde se dá zdravě najíst, bylo v té záplavě klobás, trdelníků plněných zmrzlinou a smažených chipsů donedávna takřka nemožné. To se ale změnilo, když nedaleko Staromáku otevřelo svou podočku brněnské bistro Forky’s, kde si můžete namíchat vlastní super bowl nebo další veganské dobroty!

Veggie Garden

Veggie Garden je malé veganské bistro, kam si můžete zaskočit na vymazlená polední meníčka, nebo ochutnat něco ze stálé nabídky, která zahrnuje ovocné freshe, smoothies, vydatné wrapy i bohaté sendviče.

Bistro Zahrada

Bistro Zahrada spojuje lásku k dobrému jídlu a pití s přátelskou atmosférou a kouzelnou zahradou ve vnitrobloku. Najíte se tu od snídaně, přes oběd až po skvělou večeři a jako bonus si zde můžete nakoupit i čerstvé bio potraviny pro vaši kuchyň.

Etnosvět

Etnosvět je krásným důkazem toho, že vegetariánství nemusí znamenat jen jakési pochybné podniky plné lidí v batikovaných tričkách a volných tureckých kalhotách. Tento jedinečný projekt chce lidem ukázat, že i bezmasá gastronomie se hravě vyrovná špičkovým restauracím, a dává svým hostům nahlédnout pod pokličku specialit ze všech kontinentů. 

Vegan Life Thámova

Čistý a prosvětlený prostor, hromada zdravého jídla a příjemná obsluha, to je karlínský Vegan Life. Skvělá volba na rychlý oběd nebo večeři.

Pastva

Smíchovskou Pastvu vám už snad ani nemusím představovat. V tomhle čistě rostlinném bistru, kde na vás dýchnou berlínské vibes, si pochutnáte jak na poledním menu, tak na stálicích, na které se všichni vegani i nevegani s oblibou vracejí. Zkrátka a dobře – díky za tohle místo!

Eatwell Bistro

Žižkovské EatWell je vedeno myšlenkou zdravé restaurace bez chemie, kde si na své si přijdou masožrouti i vegetariáni. Zajíte sem můžete na sezónní nabídku i polední meníčka.

Sandokan Vegan Bistro

Strejda Sandokan mě jednoduše baví. Tohle malinkaté bistro, které najdete hned naproti vinohradskému Coffee room, funguje na principu naber si, co se do tebe (nebo na talíř) vejde. Na výběr tak máte  ze spousty indických specialit, které si můžete namíchat podle aktuální chuti, a při placení pak jen zaplatíte jednotnou cenu za talíř.

Vegan’s Prague

Nedaleko metra Malostranská se schovává nenápadná restaurace Vegan’s Prague, která vás dostane nejen samotným jídlem, ale hlavně kouzelným interiérem a výhledem na Pražský hrad. Romantika až za hrob.

Veget bistro

Roztomilé Veget bistro najdete ve Štěpánské ulici nedaleko Václaváku a pochutnat si tu můžete na domácích dobrotách nebo poledních meníčkách vhodných pro vegany i bezlepkáře.

Incruenti

Další důkaz toho, že je u nás veganská gastronomie rozhodně na vzestupu. Incruenti se zaměřuje především na středomořskou kuchyni a vlastní produkci těstovin, které si můžete v teplejších dnech vychutnat na velké zahrádce ve vnitrobloku.

Happy Bean

Nenápadné veggie bistro a kavárna Happy Bean, které najdete hned u Jiřáku, nejlépe vystihuje vlastní vize, kterou vám tu moc ráda představím:

Není nám jedno naše zdraví ani zdraví naší planety a životy zvířat, kteří tu s námi žijí. Není nám fuk palmový tuk, středověké předsudky ani „novodobé průmyslové zlepšováky“, díky kterým máme možnost koupit si již padesátou verzi eidamu třicítky. Snažíme se vše dělat s láskou k přírodě, zvířatům i lidem.

Stavte se a prožijte to s námi…

Le Smoofi

Tohle netradiční bistro je založeno na konceptu lifestylové lékárny, kdy jsou v každém jídle chytře nakombinovány jednotlivé ingredience, superpotraviny, mikronutrienty a makronutrienty, které mají bojovat proti různým zdravotním nedostatkům či problémům. Le Smoofi má za cíl poskytnout jednoduché řešení hektického způsobu života, obzvlášť ve větších městech. Nabízí zdravé obědy, beauty saláty a vody nebo funkční Smoofies. Vše čerstvé, do detailu promyšlené a dělané s láskou. 

Country Life

Pokud se alespoň trošku zajímáte o zdravou a kvalitní stravu, asi vám prodejny Country Life nemusím představovat. Co ale mnohým zůstává utajeno, je fakt, že součástí vybraných prodejen je i vegetariánská restaurace fungující na principu zaplať, kolik sníš. Vybrat si tu můžete z mnoha salátů, teplých vegetariánských jídel i dezertů. Prostředí není sice žádná sláva, ale na rychlý oběd dostačující.

Lifehouse vegan & raw bistro

Malé rodinné bistro Lifehouse nabízí zdravé, veganské a raw dobroty, čerstvé freshe i zeleninové polévky, které zaženou hlad během schůzkování v okolí Václavského náměstí. K tomu můžete zakousnout domácí kváskový chléb a vyhnout se tak všem těm fastfoodovým lákadlům.

Dhaba Beas

V této části se již volně přesouváme k větším řetězcům, které však na oblibě nijak neztrácejí. Jako první zmíním vegetariánské Dhaba Beas, které najete na různých místech v Praze. Restaurace funguje opět na principu placení za váhu a ochutnat tu můžete nespočet indicky laděných pokrmů.

Delmart

Nesmím zapomenout ani na Delmart, můj druhý domov, kde si na své přijde opravdu každý. Kromě toho, že si tu můžete namixovat vlastní salát přesně dle vaší aktuální nálady a chuti, nasrvírují vám tu i parádní snídaně nebo lehké zeleninové polévky.

Vegg-Go

V bistrech Vegg-Go najdete několik zdravých a vyvážených jídel a polévek, které si můžete nakombinovat jak jen se vám zachce. Platí se za konečnou váhu porce a nově můžete na vybraných pobočkách vyzkoušet i možnost all you can eat.

Green Factory

Další salátový bar, kde si můžete namíchat vlastní kombinaci, nebo si vybrat nějaký salát ze stálé nabídky. Green Factory najdete opět na několika místech v Praze a jednoznačně patří mezi má oblíbená take away místa.

UGO

Sezónní saláty, polévky, smoothies a freshe… UGO vám asi nemusím dlouze představovat. Pobočky najdete opět po celé Praze a další rostou doslova jako houby po dešti.

Puzzle Salads

A na závěr tu mám ještě Puzzle Salads, které opět nabízí možnost vyhrát si se surovinami a poskládat si je podle vlastní chuti. Není se však čeho bát, pokud se z nějakého důvodu bojíte experimentovat, můžete zvolit i nějaké jídlo ze sezónní nebo polední nabídky.

…všechna zmíněná místa najete i v této mapě a budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete na oplátku vaše oblíbená bistra a restaurace (nejen v Praze)!

Veronika ♥

6 Comments

 1. Anonym
  12.2.2018 / 20:32

  Skvělý soupis, Verčo ! 🙂 Kéž bych to někdy prošla všechno..

 2. Bjanka95
  12.2.2018 / 23:00

  Užitečný seznam výborných restaurací, pokusím se je navštívit všechny 🙂

  Ještě bych všema doporučila Vegtral na pražské Letné – jídlo a obsluha na jedničku!

 3. 13.2.2018 / 10:42

  Super, až někdy zavítám do Prahy, určitě některý z tvých tipů využiji! 🙂
  Lucienne

  • Veronika Tázlerová
   13.2.2018 / 15:17

   Sandruš, mně na Momentu právě vadí, že tam je sice veganské jídlo, ale že by některé bylo zdravé, to se říct zrovna nedá:/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.