Jak jsem naletěla věštkyni

Už to bude tak rok a půl zpátky, kdy mě na ulici zastavila jedna starší žena a poté, co se zeptala, kde se nachází nedaleká ulice (zřejmě, aby upoutala moji pozornost), mi z ničeho nic začala popisovat mou osobnost. Říkala, že toužím po uznání a mám tendenci být sebekritická. Že se prý cítím pod tlakem, když jde o zákazy a nařízení, a že jsem už pochopila, že není rozumné být příliš upřímná v sebeodhalování se druhým.

Asi tušíte, že jsem tehdy koukala jak puk. Nikdy před tím jsem tu ženu neviděla a doteď nevím, proč měla potřebu šťourat se v mých slabých stránkách. A ještě pěkně dlouho mi vrtalo hlavou, jak vše, co mi řekla, věděla. Slušně jsem se s ní tehdy rozloučila a život šel dál.

O půl roku později jsem u Domči na Instagramu viděla, že měla na chlup stejnou zkušenost. Zvláštní žena, ulice a až mrazivě přesný popis její osobnosti. A nebyla zdaleka jediná. Připadalo mi to tehdy zvláštní, o tom žádná, ale hlouběji jsem to už nezkoumala. Ezoterika je mi celkem blízká a jako vysvětlení mi to stačilo. Možná mezi námi opravdu žijí lidé, kteří dohlédnou dál než my…

Znovu jsem si na tuhle divnou událost vzpomněla až včera večer, kdy jsem pročítala řádky knihy Média, lži a příliš rychlý mozek od Petra Nutila, spoluzakladatele webu Manipulátoři.cz. A tehdy mi konečně docvaklo, jak to celé bylo.

Než vám ale prozradím pointu, povím vám o jednom experimentu z roku 1948 provedeném americkým psychologem Bertramem R. Forerem, který se jako jeden z prvních zabýval otázkou, proč vlastně lidé mají tendenci věřit věštcům, astrologům a šarlatánům. Své studenty tehdy nechal vyplnit test osobnosti s tím, že na konci každému z nich připraví pro každého osobní posudek. Studenti byli následně požádáni, aby na stupnici 1 až 5, kdy 5 znamenalo největší shodu, uvedli, jak moc na ně popis sedí.

Jak to dopadlo? Průměrná známka byla 4,26 a studenti hodnotili posudky jako téměř přesné, dokonale odpovídající jejich osobě. O to větší pro ně bylo překvapení, když se dozvěděli, že všichni dostali ten samý text, který byl poskládaný z vět z různých horoskopů.

Výsledek experimentu se vžil jako Forerův efekt a jedná se o psychologický fenomén, kdy má člověk tendenci akceptovat jakékoliv obecné a vágní popisy osobnosti jako přímo ušité na jeho osobu. Jinak řečeno – existují natolik univerzální popisy, že jsou platné pro většinu lidí či situací.

Pokus byl dokonce úspěšně zopakován v roce 2014 i u nás a na svědomí ho má server Technet. Tehdy se ho zúčastnilo 5579 respondentů a průměrná známka byla 4,14 s tím, že 82 % lidí uvedlo výsledek jako nadprůměrně přesný.

Zajímá vás teď, jak Forerův popis vypadá? Tak si pročtěte následující výroky a zkuste se zamyslet nad tím, nakolik odpovídají právě vám:

 • Máte velkou potřebu, aby vás druzí lidé měli rádi a obdivovali.
 • Máte tendenci být sebekritický. Máte mnoho nevyužitých schopností, které jste nevyužil ke svému prospěchu.
 • Zatímco máte určité osobnostní slabiny, zpravidla jste schopen je kompenzovat.
 • Vaše sexuální nastavení vám přináší problémy.
 • Disciplinovaný a sebekontrolující se na povrchu, máte tendenci být uvnitř znepokojený a nejistý.
 • Občas máte vážné pochybnosti, zda jste učinil to správné rozhodnutí nebo udělal správnou věc.
 • Dáváte přednost do určité míry změně a rozmanitosti a stáváte se nespokojeným, když jste omezován zákazy a omezeními.
 • Ceníte si toho, že jste nezávislý ve svém myšlení a nepřijímáte tvrzení druhých bez dostatečného důkazu.
 • Zjistil jste, že není rozumné být příliš upřímný v sebeodhalování se druhým. Občas jste extrovertní, přátelský, družný, zatímco jindy jste introvertní, ostražitý, rezervovaný.
 • Některé vaše aspirace mají sklon být dost nerealistické.
 • Bezpečí je jedním z vašich hlavních životních cílů.

Tak co? Našli jste se v něčem? Tuším, že ano. Tak si na to prosím vzpomeňte, až budete příště posílat své peníze do ezo byznysu. Ona toziž stačí trocha toho cold readingu (doporučuji si přečíst, o co jde) a rázem máte pocit, že jste objevili člověka, který vám rozumí a který vám konečně pomůže od všech trápení.

Ale realita je možná někde úplně jinde.

Veronika ♥

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál!

13 Comments

 1. 11.2.2019 / 15:36

  Veru další úžasný článek s pointou. 🙂 Super! Mezi námi bude ale stále mnoho těch, co tím, že prostě málo čtou, nebo vůbec si tydle věci nebudou schopni spojit. Jsem ale ráda, že z tvých článků je vidět a cítit ta touha taky lidi vzdělávat a zamyslet se. 🙂 Paráda a držím palce v další tvorbě.

 2. Iveta
  11.2.2019 / 20:47

  Veru, ty tvé články jsou vážně super! Tvůj blog je jeden z malá co opravdu pravidelně čtu. Onu ženu jsem potkala v Praze podobným způsobem také, byla romského původu, ale dost přesně se ve mě vyznala. Nedávno jsem ji potkala znova, už jsem ji však ignorovala a šla dal.

  • 12.2.2019 / 15:20

   Ivet, mockrát děkuju! Možná je těch žen po Praze víc, ale i tak moc nechápu jejich motivaci…

 3. 12.2.2019 / 16:08

  Veru, super článek! Já jsem podobnou paní taky potkala. Háček byl v tom, že po tom, co mi o mně všechno řekla, chtěla dvacet korun na lístek na autobus. Já jsem měla jen stovku, tak jsem se omluvila, že jí peníze dát nemůžu. V tu chvíli začala proklínat celou naší rodinu a že na všechny sešle smrt a nakonec samozřejmě odešla s mojí stovkou :D. Achjo….

 4. 12.2.2019 / 18:50

  Díky za opravdu zajímavý článek. Nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlela – možná je to tím, že takových lidí moc nepotkávám, a když ano, prostě jdu dál a neposlouchám.

 5. 12.2.2019 / 21:20

  Zajímavé, ale popis na mě naprosto nesedí! 😀

  • 12.2.2019 / 21:53

   Taky jsem si to dnes říkala, ale pak mi došlo, že když si to čtu s vědomím, jak to celé je, už to vlastně předem automaticky popírám… Možná, že kdyby sis to četla s vědomím, že je to skutečně tvůj osobní popis, měla bys to jinak. Alespoň já určitě:)

 6. 12.2.2019 / 21:34

  Mně kartářka v devítce vyložila, že v prváku na střední se seznámím se svou osudovou láskou. O osm let později to stále platí 🙂

  Jinak ze seznamu výroků sedí 3/11.

 7. Alice
  29.4.2019 / 23:01

  kdyz jse byla mladsi, byla jsem u par kartarek, nektere se trefily skoro, ale vetsinou byly jejich vestby protichudne, docela jsem cestovala, do Indie a do Ciny a potkala jsem par vynikajicich lecitelu a Mistru Asiatu. Bohuzel po revoluci se s kartarkama utrhl pytel a dnes to dela kazda nevzdelana uklizecka, prohlasi se za samanku nebo kartarku a mysli si, ze muze lidem kecat do zivota, ale nemaji zadne vzdelani a jen ty same a podobne kecy o ezoterice, co nekde vycetli v casopisech, proto ke kartarkam nechodim. Byla jsem i na jednom seminari pana Chobota, co se chlubi tim, ze jezdi za samany do Jizni Ameriky a dela rizne rozhovory, ale na seminarich obtezoval zeny a citila jsem z nej cernou magii a obklopil se lidmi, kteri uz maji vygumovany mozek. Mam ale i poitivni zkusenost, prvni byla pani Fouckova u ktere jsem byla na regresni terapii a pan pan Petr K z Brna, ktery je snad jediny u nas, co ma znalosti o mnoha vyzkumech, mel odmalicka ucitele z Asie a dela sve poradenstvi prave na asijske filosofii a medicine. Tenhle pan o sobe netvrdi , ze je vestec ani kartar, ackoli pouziva numerologii a karty, ale dela to uplne jinak a rozhodne lidem nelajnuje osud, jak ostatni podvodnice. Zde je video s nim https://www.youtube.com/watch?v=Al0uKXmxTbY , Takove lidi jako Petr K z Brna a pani Fouckova radim jeste do te stare klasicke a poctive generace, co se jeste ucili, patril tam i profesor Grof , co u nas delal Holotropni dychani a dnes je v ZUSA hodne uznavany. Pan Petr zil take dlouhe roky v USA a napsal o tom spoustu clanku , psal dokonce i serial prave o podvodnicich co vykladaji karty. Mate pravdu ze je vetsina kartarek podvodnice. Ale jsou tu i lide , jako ti, co jsem uvadela, co opravdu umi, maji hlubsi vzdelani a nechlubi se A to je spolecnym znakem prave i pani Fouckove i pana Petra K a takovy byl i prof Grof.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít k navigační liště

Copak hledáte?