Stylish Coffee

15 tipů na vánoční dárky, které skutečně potěší

Hledáte inspiraci na dárky k Vánocům? A co to letos pojmout trochu jinak?

Pokud jste to ještě nepostřehli ze všech marketingových kampaní, Vánoce jsou za dveřmi. Reklamní letáky inzerují ultra výhodné sady hrnců a pánviček (po kterých jistojistě touží každá moderní žena), vánoční písničky vyhrávají ve všech kavárnách i obchodních centrech a z adventních trhů se začíná linout pronikavá vůně svařáku a skořice. Zkrátka a dobře, svátky hojnosti jsou po roce opět tady a kolotoč nákupního šílenství se roztáčí. A pokud patříte k těm, které při představě shánění dárků polévá pot, rozhodla jsem se dát dohromady malou inspiraci, která by vám tu vánoční nákupní horečku mohla alespoň trochu usnadnit.

Jak už asi víte, já shánění dárků miluju. Hlavně jejich vymýšlení, abych byla přesná. Moc ráda dělám lidem radost a vždycky mě mrzí, když někdo bere vánoční nakupování jako nutné zlo. Nejde přece o to nakoupit co nejvíc (za co nejmíň). Pokud někdo dává dárky jen z povinnosti, nemá to podle mě žádný smysl. Celé kouzlo přece tkví v tom věnovat svůj čas tomu, abychom vymysleli pozornost, která obdarovaným udělá upřímnou radost. Ne že v Ikee nakoupíme patnáct stejných svíček, které pak rozdáváme na potkání.

Stejnětak, jak asi všichni víme (nebo to o sobě alespoň tvrdíme na sociálních sítích), podstata Vánoc není jen v zuřivém nakupování a rvačkách v obchodech. A proto jsem se letošní vánoční inspiraci rozhodla pojmout trochu jinak. Kromě několika materialistických tipů, bez kterých se moje (a tuším, že i vaše) Vánoce neobejdou, vám tu chci dnes představit 10 projektů, díky kterým můžete udělat radost i lidem, kteří vaše peníze doopravdy potřebují. Tak si udělejte pohodlí, popadněte hrnek čaje a inspirujte se.

15 tipů na dárky k Vánocům:

Nocleženka

Zakoupením Nocleženky v hodnotě 100 Kč podpoříte konkrétního člověka bez domova, který tak bude moci díky vašemu daru strávit noc v teple v noclehárně Armády spásy. Nejde však pouze o přespání, člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj a má možnost se osprchovat a provést osobní hygienu.

Cokoliv ze Zootu

Není žádným tajemstvím, že že moje první kroky při shánění dárků k Vánocům vedou na Zoot. Stačí chvilka v jejich dárkovém průvodci a inspirace mi rozhodně nechybí. A pokud nakoupíte do 15.12. (což vám pro klid v duši vřele doporučuji) a použijete v košíku slevový kód LIJU20, budete mít 20 % slevu na všechno nezlevněné zboží.

Ježíškova vnoučata

Ježíškova vnoučata jsou projekt Českého rozhlasu, který propojuje lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar.

Krabice od bot

Děti v azylových domech moc dárků nedostávají. Představte si, jakou radost jim udělá krabice od bot plná dárků – mohou v ní být školní nebo výtvarné potřeby, hračky, oblečení nebo knížky.

Parfém, rtěnka nebo paletka s garvírováním

Kosmetika je sázka na jistotu a věřím, že personalizovaný parfém s vygravírovaným jménem nebo osobním vzkazem udělá radost každé ségře, mamince nebo babičce. A pokud máte omezenější rozpočet, doporučuji navštívit vánoční sekci na Notinu, kde si můžete vyfiltrovat dárky mimo jiné i podle ceny.

Dárky pro život

Nákupem Dárku pro život zakoupíte pro sebe nebo pro někoho ze svých blízkých darovací certifikát, který osvědčí druh a hodnotu daru, který UNICEF věnuje na pomoc dětem. Konkrétní Dárek pro život, tj. předmět, který z nabídky vybrete – tužky, stan, škola v krabici, vakcíny, apod. – bude dodán přímo do některé ze 157 zemí, kde UNICEF rozvíjí své programy a kde je takové pomoci nejvíce zapotřebí.

Ponožky od babičky

Princip, na kterém projekt funguje, je jednoduchý. V Elpidě sbírají a recyklují starou nepotřebnou přízi. Tu pak posílají babičkám, které pletou Ponožky od babičky. Za ty dostanou honorář, takže kromě dobrého pocitu, že využijí své pletařské dovednosti a udělají někomu radost, si také přivydělají. Celkem takto plete přes 200 babiček po celé republice a každý týden přibývají další.

Ouma.cz

A u babiček ještě zůstaneme. Ty totiž pletou jako o závod a pod značkou Ouma můžete pořídit hřejivé svetry a čelenky z kvalitní vlny s příměsí Alpacy.

Knížky, knížky a zase knížky

Zastávám názor, že knížek není nikdy dost a pod stromeček zkrátka patří. Inspiraci najdete třeba na mém Instagramu nebo vsaďte na hlas lidu a prohlédněte si aktuální bestsellery.

Vánoce pro všechny

Není nic jednoduššího, než si vybrat seniora či dítě, kterému chcete splnit přání, zarezervovat dárek a přinést jej včas do knihovny Univerzity Palackého.

Skutečný dárek

Se Skutečným dárkem z charitativního e-shopu společnosti Člověk v tísni uděláte radost hned dvakrát. Zakoupením některého z více než dvou desítek darovacích certifikátů či unikátních uměleckých Skutečných dárků potěšíte člověka, kterému jej věnujete pod stromeček nebo k narozeninám, ale i toho, komu díky vaší štědrosti Člověk v tísni pomůže.

Fotokniha ze společných vzpomínek

Co takhle posbírat snímky z výletů, oslav a zážitků a dát svým blízkým fotoknihu plnou společných vzpomínek? Udělejte si kreativní chvilku a koukněte na Empikfoto, kde si v online editoru můžete vytvořit knihu přesně podle vašich přání. Domluvila jsem tam pro vás navíc slevový kód STYLISH45, díky kterému budete mít vaše veledílo o 45 % levnější.

Milý Ježíšku…

Projekt, který má za úkol nejen pomáhat potřebným, ale také ukázat nové a moderní cesty dárcovství. Ukázat, jakým způsobem lze naložit s mocí, kterou nám dávají sociální sítě a webové aplikace. Na stránkách si v seznamu přání vyberete takové, které je vám sympatické, a které můžete splnit. Toto přání si zarezervujete ke splnění a dále je to jen ve vašich rukou.

Prague Coffee Guide

Designový průvodce po těch nejlepších pražských kavárnách a můj splněný sen. #instafriendly

Darujme.cz

A pokud byste těch tipů ještě pořád neměli dost, mrkněte se na Darujme.cz, což je platforma pro online dárcovství v České republice, kde najdete spoustu dalších neziskových organizací a projektů, kterým můžete pomoci.

Na úplný závěr bych vám už jen chtěla poděkovat za všechny tipy, které jste mi posílali na Instagramu. I když jsem nakonec nezařadila všechny, pevně věřím, že si své dárce najdou. Jak je jste asi z předchozích řádků postřehli, nejvíce mě pálí téma seniorů a důstojného stáří, proto jsem vybrala hlavně projekty zaměřené na tuto problematiku.

Jak se stavíte k nakupování dárků? Užíváte si ho, nebo pro vás představuje noční můru? A co se letos chystáte dát svým blízkým vy?

Veronika ♥

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál!