10 tipů na dárky, které pomáhají

To, že jsou Vánoce svátky klidu a hojnosti, zní moc hezky. O to víc, když nám to v předvánoční době tvrdí všechny marketingové kampaně a letáky. Chcete být lepším člověkem? Kupujte dárky. Čím víc, tím líp.  Utrácejte peníze za věci, které obdarovaný často ani nepotřebuje, jen abyste náhodou nebyli za škrty. A pokud nemáte inspiraci nebo čas, nechte to za sebe udělat někoho jiného. Dárek jako dárek, nebo ne?

Jak asi tušíte, tohle nemá s podstatou Vánoc vůbec nic společného. Netvrdím, že bychom si neměli dávat žádné dárky, ale kupovat něco jen proto, aby bylo pod stromečkem co nejvíc balíčků, je podle mě postavené na hlavu. A pokud mi někdo dá dárek jen z povinnosti, nemá pro mě žádný význam. Vždyť Vánoce přece nejsou o meterialismu. Není pro mě důležité kolik a jak drahé dárky dostanu. Mnohem větší radost mi udělá fakt, že si na mě vůbec někdo vzpomněl a věnoval svůj čas tomu, aby vymyslel pozornost, která mi udělá radost. Že nenakoupil patnáct stejných svíček, které rozdává na potkání. 

A tak jsem se letošní vánoční inspiraci rozhodla pojmout trochu jinak. Mnohem víc než dřív si totiž uvědomuji, jaké mám štěstí, že mám střechu nad hlavou, doma teplá kamna a čas od času si můžu zajít do kavárny a sepisovat vám svoje myšlenky. Že žiju skvělý život. Že nemusím hladovět a řešit, jak uživím rodinu. Že mám kolem sebe lidi, na které se můžu spolehnout a kteří mi vždycky pomůžou. 

Protože ne všichni měli takové štěstí. A tak vám tu místo odkazů na e-shopy přináším 10 projektů, díky kterým můžete pomoct lidem, kteří vaše peníze opravdu potřebují. Některé z nich jsem vám už představovala v rámci kliků, ale říkala jsem si, že není na škodu mít je všechny hezky pohromadě. A moc doufám, že až budete za pár dní shánět poslední vánoční dárky, vzpomenete si na tenhle článek a peníze z platební karty pošlete tím správným směrem.

Kde sehnat dárky, které pomáhají?

Nocleženka

Zakoupením Nocleženky v hodnotě 100 Kč podpoříte konkrétního člověka bez domova, který tak bude moci díky Vašemu daru strávit noc v teple v noclehárně Armády spásy. Nejde však pouze o přespání, člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj a má možnost se osprchovat a provést osobní hygienu.

Adoptuj Marii

Projekt Adoptuj Marii pomáhá samoživitelům, kteří se ocitli v nouzi a nemohou si dovolit zaplatit sobě a svým dětem důstojné a bezpečné bydlení.

Ježíškova vnoučata 

Ježíškova vnoučata jsou projekt Českého rozhlasu, který propojuje lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar.

Krabice od bot 

Děti v azylových domech moc dárků nedostávají. Představte si, jakou radost jim udělá krabice od bot plná dárků – mohou v ní být školní nebo výtvarné potřeby, hračky, oblečení nebo knížky. 

Dárky pro život

Nákupem Dárku pro život zakoupíte pro sebe nebo pro někoho ze svých blízkých darovací certifikát, který osvědčí druh a hodnotu daru, který UNICEF věnuje na pomoc dětem. Konkrétní Dárek pro život, tj. předmět, který z nabídky vybrete – tužky, stan, škola v krabici, vakcíny, apod. – bude dodán přímo do některé ze 157 zemí, kde UNICEF rozvíjí své programy a kde je takové pomoci nejvíce zapotřebí.

Ponožky od babičky 

Princip, na kterém projekt funguje, je jednoduchý. V Elpidě sbírají a recyklují starou nepotřebnou přízi. Tu pak posílají babičkám, které pletou Ponožky od babičky. Za ty dostanou honorář, takže kromě dobrého pocitu, že využijí své pletařské dovednosti a udělají někomu radost, si také přivydělají. Celkem takto plete přes 200 babiček po celé republice a každý týden přibývají další.

Mami, budou Vánoce? 

Pro mnohé z nás je bramborový salát i vůně smaženého kapra samozřejmostí. To ale neplatí pro děti z neúplných rodin. Změnit to můžete nákupem virtuálních potravin, které znamenají finanční příspěvek maminkám v nouzi. Veškerý výtěžek bude věnován neziskové organizaci Klub svobodných matek.

Skutečný dárek 

Se Skutečným dárkem z charitativního e-shopu společnosti Člověk v tísni uděláte radost hned dvakrát. Zakoupením některého z více než dvou desítek darovacích certifikátů či unikátních uměleckých Skutečných dárků potěšíte člověka, kterému jej věnujete pod stromeček nebo k narozeninám, ale i toho, komu díky vaší štědrosti Člevěk v tísni pomůže.

Milý Ježíšku… 

Projekt, který má za úkol nejen pomáhat potřebným, ale také ukázat nové a moderní cesty dárcovství. Ukázat, jakým způsobem lze naložit s mocí, kterou nám dávají sociální sítě a webové aplikace. Na stránkách si v seznamu přání vyberete takové, které je vám sympatické, a které můžete splnit. Toto přání si zarezervujete ke splnění a dále je to jen ve vašich rukou.

Darujme.cz

A pokud byste těch tipů ještě pořád neměli dost, mrkněte se na Darujme.cz, což je platforma pro online dárcovství v České republice, kde najdete spoustu dalších neziskových organizací a projektů, kterým můžete pomoci. 

A jaký postoj máte k vánočním dárkům vy? Znáte nějaké další projekty, které by si zasloužily větší pozornost? Napište mi je do komentářů!

Veronika ♥

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál!

3 Komentáře

 1. Bára
  4.1.2019 / 13:34

  Ahoj Veru,

  super článek, mám to stejně. I letos jsem si uvědomila, jaké mám štěstí a nezapomněla na charitativní projekty.
  Osobně jsem přispěla Ježíškovým vnoučatům, Nocležence a v mém bydlišti jsme byli darovat peníze a mňamky do útulku. Těm jsem dala nejvíc, protože mi přijde, že na zvířátka si tolik lidí nevzpomene.

  Hezký den.

  Bára B.

  • 4.1.2019 / 13:52

   Baru, já mám právě pocit, že na zvířátka myslí každý a na důchoidce, bezdomovce nebo matky samoživitelky skoro nikdo… ale hlavně, že vůbec někomu pomůžeme:)

   • Bára
    4.1.2019 / 14:33

    Aha, tak to se asi také liší místo od místa, člověk od člověka, ale důležité je, že se zapojuje víc a víc lidí na všemožné projekty.
    O té Nocležence jsem nicméně slyšela poprvé až mezi svátky. Ale třeba Ježíškova vnoučata jsou i díky Slevomatu dobře viditelná, což je samozřejmě dobře :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít k navigační liště

Copak hledáte?