25 věcí, které o mně možná nevíte


Zdá se mi to neuvěřitelné, ale už to budou dva roky, co Stylish Coffee spatřilo světlo světa. Od té doby se můj život začal pomalu měnit, poznala jsem nespočet zajímavých lidí, překonala nejednu překážku a pochopila, co mě v životě opravdu baví. Blog se stal neoddělitelnou součástí mě samé

Nic z toho by se ale nikdy nestalo, nebýt Vás. Jsem neuvěřitelně vděčná za tu podporu, kterou mi dáváte, za všechny ty milé komentáře a virtuální dopisy, které končí v mé mailové schránce a které mi vždy vykouzlí úsměv na tváři. A jelikož takové dvouleté výročí už je velká věc, rozhodla jsem se, že k Vám dnes poodhalím další kousek sebe samé. Tak se na chvilku zastavte, udělejte si pohodlí a jdeme na to;

Mám dvojče. Bráchu.

Jak je Vám asi zřejmé, miluji kavárny. A to nejen jako host, ale i z pozice zaměstnance. Svou baristickou dráhu jsem začala v malé kavárničce Coffee Break & Cake a po necelém roce jsem nastoupila do překrásného La Bohéme Café, kde jsem v sedmnácti letech přešla na pozici social media manager. Bohužel jsem tuhle práci v kombinaci s gymnáziem nemohla vykonávat tak, jak bych chtěla, a proto jsem s velkou tíhou na srdci musela skončit. Mám na to období ale moc krásné vzpomínky a doufám, že se do kavárenského prostředí zase někdy vrátím.

Věřím lidem. Někdy až moc.

Slova neumím a nedokážu mě iritují.

Absolvovala jsem seskok padákem. A i když jsem pochopila, že je to jedna z věcí, kterých se nade vše bojím, jsem za tu zkušenost neuvěřitelně vděčná, protože jsem překonala své hranice.

Mám tetování. Orla s bílou hlavou.

Celý život bojuji s váhou. Na cestu diet a odříkání jsem se vydala už kolem svých deseti let a od té doby jsem nikdy nepřestala myslet na to, co jím a jak se hýbu.

S tím souvisí i další bod, a to, že nikdy nepiju alkohol. Pokud si mám vybrat mezi skleničkou vína, nebo večeří, vyhrává vždycky jídlo.

Několik let jsem závodně tancovala za BDS Academy a tanec mi v poslední době opravdu moc chybí.

Nekoukám na televizi.

Nedělá mi problém rozdělat oheň, zorientovat mapu nebo spát pod širákem. Odmalička jsem jezdila na tábory a mám tenhle kouzelný svět moc ráda. Více jsem Vám o tom psala v tomto článku.

Nejsem přírodní blondýna, bohužel.

Zatím jsem navštívila 21 zemí. Některé hned několikrát, do dalších se brzy vrátím. Triky na levné cestování vážně fungují.

Nejvíc ze všeho se bojím smrti někoho z blízkých.

Neustále se mi pletou čísla. Šestka je v mých očích čtyřka, trojka zase číslo sedm. Nechápu proč a dějepisářům se to dost těžko vysvětluje.

Nic neodkládám na později. Bojím se, že pak bude už příliš pozdě.

Těžko byste hledali větší fanynku Show Jana Krause. Na YouTube si nenechám ujít jediný díl.

V poslední době vypiji průměrně čtyři kafe za den. A často i v několika různých kavárnách.

Miluji čtení knih. Ano, těch papírových.

Zbožňuji severské země. Jen je tam zatraceně draho.

Jsem schopná jíst to samé jídlo každý den. Klidně několik měsíců v kuse.

Dorozumím se francouzsky a anglicky. Dokonce na to mám i papíry.

Když jsem byla mladší, všichni si mě pletli s klukem. Byla jsem obézní a nosila pánská trika. Fakt.

Ze všech ročních období nejvíce miluji jaro.

Jsem dost skeptická ke školnímu systému.

A co mi na sebe prozradíte Vy? Budu se zase moc těšit na všechny krásné komentáře,

Veronika 

 

Cestování zn. levně


Na světě je jen málo věcí, které miluji tak jako cestování. Poznávání nových míst a lidí mě inspiruje, naplňuje a dává mi nový pohled na život. Kdykoliv mám možnost navštívit nějaké zajímavé město nebo zemi, vše jde stranou. A od té doby, co jsem pochopila, že cestovat může opravdu každý, se už nemůžu dočkat každého dne, kdy s očekáváním vcházím do haly pražského letiště a vydávám se vstříc novým dobrodružstvím.

Pokud blog čtete už nějaký ten pátek, určitě Vám neunikl obsáhlý článek Jak na levné cestování, kam jsem Vám sepsala opravdu všechny informace, které jsem posbírala ze všemožných kurzů, blogů i přednášek. Ale jelikož mi od Vás na tohle téma chodí pořád víc a víc dotazů, rozhodla jsem se Vám dnes sepsat takové základní tipy, bez kterých se při svém plánování neobejdu, a ulehčit Vám plánování všech těch nezapomenutelných letních výletů. Tak se teď pohodlně usaďte a jdeme na to!

Výběr destinace a data

Jak je Vám asi jasné, nejdřív ze všeho se musíme rozhodnout, kam se vlastně vydáme. Pokud chcete cestovat za co nejmenší peníze, platí v cestování jednoduché pravidlo; Nejlevněji nás vyjde cesta, kdy nemáme danou destinaci ani čas. Čím přesnější požadavky máme, tím více si budeme muset připlatit.

Pokud Vám tedy diář striktně neurčil datum dovolené, vyplatí se sledovat vyhledávače levných letenek jako cestujlevne.com, zaletsi.cz nebo mé oblíbené HonzovyLetenky. Nechte si zasílat newslettery o Vašich vysněných destinacích a až se objeví nějaká výhodný nabídka, na nic nešekejte a bookujte letenky!

Z vlastní zkušenosti ale vím, že není vždy snadné natrefit na termín, který by Vám zrovna vyhovoval, proto je tu další možnost, kterou mám ze všeho nejradši. Na profláklém portálu Kiwi.com si do vyhledávače nastavte termín výletu (případně interval, noci v destinaci) a do kolonky cílové destinace zadejte kamkoliv. Pak už si jen vyberte z nejlevnějších možností a hurá do světa!

Pozor na ceny

Ještě před definitivní koupí extra výhodných letenek si ale dejte pozor na náklady, které jsou s Vaším výletem spojené. Můžete sice sehnat levné letenky do Osla, Stockholmu nebo Kodaně, ale jak je známo, za jedno kafe v daných destinacích zaplatíte třikrát víc než u nás. Proto se vždy před koupí ještě dívám na stránku Numbeo, kde najdu všechny potřebné informace.

Ubytování

Když mám koupené letenky, přichází čas na shánění střechy nad hlavou. Většinou dávám přednost Airbnb, se kterým mám zatím jen samé dobré zkušenosti. Pokud mám možnost, volím vždy nabídky s okamžitou rezervací, takže nemusím čekat na schválení a ubytování mám jisté. V opačném případě musíte vyčkat až jeden den, než Vám pronajímatel rezervaci shválí, ale i tak se většinou setkáte s pozitivní odezvou. A pokud patříte mezi Airbnb nováčky, nezapomeňte využít slevu na svou první cestu!

Když si chci zas užít trochu té turistické pohody, vychutnávat si bohaté hotelové snídaně a cítit se jako v pohádce, používám vyhledávač hotelů Booking.com. Není to sice tak autentický zážitek, jako když bydlíte u místních, ale jednou za čas je fajn užít si všechny ty parádní služby, které hotely nabízejí, co myslíte?

Nezbytnosti 

Když už máte ubytování i letenky, je ten nejvyšší čas začít řešit všechny ty nezbytnosti jako jsou platné doklady, cestovní pojištění (stojí pár korun a může Vám ve výsledku dost ušetřit), povolená velikost zavazadel, výměna peněz... však to všechno jistě znáte. 

Jako můj malý tip na konec Vám ale ještě poradím pořídit si lokální sim kartu s přednabitými daty, která Vám pobyt opravdu hodně usnadní. Nepíšu to z toho důvodu, abyste mohli na Instagram nahrávat jednu fotku za druhou (i když to k cestování prostě patří), ale můžete si hledat všemožné památky, cestu domů, potřebné informace nebo ty nejlepší kavárny. 

Další tipy na cestování najdete ZDE a až se dozvíte vše potřebné, na nic nečekejte a vydejte se poznávat svět! 

Mějte se nádherně,

Veronika 

levné cestování tipy


Photo Diary | Březen


Sluníčko, farmářské trhy, Barista Roku, tulipány, blogerské akce, kočičí kavárna, jaro, fitko, procházky, focení, učení a nespočet pražských kaváren. Tak nějak bych popsala uplynulý měsíc, který zase zmizel lusknutím prstu. Některé dny byly jako ze žurnálu, jiné je lepší zapomenout. Tak či onak, byl to zase nabitý měsíc a nebýt všech těch fotek, které jsem pro Vás teď pěkně dlouho vybírala, skoro bych ani nevěděla, co všechno mě v posledních dnech potkalo.

Mezi nejlepší akce patří rozhodně další ročník Baristy Roku, který proběhl o víkendu v holešovických Jatkách 78. Zase se pod jednou střechou sešli všichni zapálení coffee people, výběrová káva tekla proudem, nejlepší baristé porovnávali své síly a atmosféra byla opět nezapomenutelná. S napětím jsem pozorovala soutěžní výkony, ochutnávala jednu kávu za druhou a fandila o sto šest. Nakonec, po dlouhých dvou dnech plných kofeinu a urputného boje, získal královskou korunu Jan Škeřík, kterého můžete potkat v kavárně Double B. Na druhém místě se umístil loňský vítěz Ondřej Hurtík z kavárny Místo a bronz obsadil Zdenda z onesip coffee. Byl to vážně parádní víkend a pokud jste se z nějakých důvodů na Baristu nedostali, můžete se podívat na tohle video, nebo rovnou celý stream, ať si uděláte alespoň malý obrázek o tom, jak taková soutěž vlastně vypadá.

Další dny byly plné jarních radostí, přípravy na maturitu, všech možných i nemožných blogerských povinností, kaváren a tréninků. Kromě toho jsem si začla plnit svá malá předsevzetí a navštívila kočičí kavárnu, domluvila pro Vás několik soutěží a projektů, na které se už ohromně těším, a ve čtvrtek se chystám na výlet do Kutné Hory, takže pokud máte nějaké tipy, určitě mi napište do komentářů!

Teď už ale konec povídání, užijte si fotky a mějte se opět nádherně,

Veronika 

Cafefin  


Malé radosti všedních dnů


Život je vlastně taková mozaika seskládaná z pestrobarevných střípků. Některé jsou krásné jako jarní květiny, jiné šedivé a smutné. Některé nám zůstanou v srdci napořád a jiné zmizí s prosincovým sněhem. A právě v tom je to kouzlo. Nemůžeme si pamatovat každičký moment, každou minutu našeho života. Musíme si pečlivě vybírat, zvážit, co je pro nás důležité a na co radši zapomenout. Celý náš život je jedna velká volba, sami si utváříme náš malý svět a je tedy jen na nás, jak krásnou mozaiku si nakonec poskládáme. 

O tom, jak moc je důležité soustředit se v životě na ty hezké momenty, které nás každičký den potkávají, jsem Vám psala už mnohokrát. A sama vím, že to není vůbec lehký úkol. Na podzim jsem Vám v článku 5 minut ke štěstí sepsala takový malý návod a Vaše odezva mě dostala do kolen. Článek patří k jedněm z nejčtenějších na blogu vůbec a já z toho mám obrovskou radost. Jsem ohromně vděčná za to, že tu s Vámi mohu sdílet všechny ty všední maličkosti a i když teď neprožívám nejrůžovější období, pomůžete mi alespoň na chvilku zapomenout na zbytečný stres a radujete se se mnou.

A jelikož se mi v hlavě poslední dobou začaly zabydlovat spíše ty horší momenty, rozhodla jsem se, že je ten pravý čas sepsat si seznam těch úplně obyčejných maličkostí, které mi v nedávné době vykouzlily úsměv na tváři. A položila jsem si jednu kouzelnou otázku;

Co mi udělalo radost?

Když jsem si přečetla článek o tom, že Lidl oficiálně končí s igelitkami. O krok blíž k lepšímu světu!

Když jsem si v Zaře koupila extravagantní kostkované kalhoty, které se jistojistě stanou mým klíčovým kouskem jarního šatníku.

Když jsem se dozvěděla, že jsem úspěšně zvládla zkoušku z francouzštiny!

Když jsem se unavená vracela noční Prahou domů, sjížděla nejnovější příspěvky na Instagramu a vrazila do mě malá holčička. Tahle mladá slečna ale nebyla zbrklá nebo nevychovaná. Vrazila do mě, protože si za chůze četla nějakou (určitě moc napínavou) knížku. Po nesmělé omluvě pokračovala začteně dál a v četbě pokračovala dokonce i když jednou rukou nahmatávala klíče v obří školní brašně. Nevím, jak dlouhou dobu ještě před tou zamčenou domovní brankou stála, ale ten obrázek mi zůstal v paměti ještě dlouho...

Když jsem konečně zašla do The Brow Bar na úpravu obočí a barvení řas.

Když jsem v knihkupectví objevila tuhle krásnou učebnici, která se pravděpodobně stane mou věrnou společnicí pro následující dva měsíce.

Když jsem jako první z pražských kafemaniaků navštívila novou vietnamskou kavárnu Dak Lak Coffee, kterou jsem objevila úplnou náhodou.

Když jsem pochopila, že kupovat si na jaře kožich nebyla hloupost, protože ho v tomhle prapodivném počasí nosím skoro pořád.

Když jsem objevila naprosto boží e-shop SheIn, který má navíc poštovné nad 50$ zdarma!

Když jsem dnes ráno musela vystoupit z tramvaje, protože špatně zaparkované auto zastavilo celou tramvajovou dopravu. Dobře, možná to je trošku zvláštní, ale pobavilo mě, jak snadné je po ránu vystresovat tolik lidí najednou. 

Když jsem si hřála ruce o šálek kávy v Urban Café. A pak v Emě. A v Café Lounge. Coffee roomu. Novém Světě. SmetanaQ Café. Cafefinu. Café Pavlač. Dos Mundos. Pražírně. Double B... chápete co tím chci říct, že?

Když jsme si naplánovaly holčičí výlet do Kodaně!

Když jsem si v sobotu na Náplavce vychutnálala kafe jen v lehkých šatech a užívala si každičký sluneční paprsek, který mi svítil do obličeje.

Když jste mě přišli pozdravit, pochválili jste mi blog nebo jste se na mě jen potutelně usmívali z konce tramvaje. Každé setkání s Vámi mi vždycky rozzáří den a uvědomím si, jak moc to blogování miluji.

A jaké maličkosti udělaly v poslední době radost Vám? Budu se moc těšit na Vaše komentáře a tipy, jak si udělat ten život co nejkrásnější!

Mějte se nádherně,

Veronika 

Návod na dokonalý víkend


Taky nikdy netušíte, kam ten víkend zase zmizel? Mám pocit, jako bych se teprve před pár okamžiky procházela pro prosluněné ranní Náplavce, a už je tu zase to ospalé pondělí. Prahu zahalil šedivý mrak a všechny jarní radosti někam zmizely. V polospánku popíjím už několikátý šálek kávy a v hlavě si promítám uplynulé dva dny, které mě opět naplnili štěstím. Víkendy jsou pro mě únik z toho školního vězení, je to čas, kdy jsem nejproduktivnější, stihnu práci, fitko, učení i nezávazné kafíčkování. Mám radost z každého okamžiku a náramně si je užívám.

A jelikož si jsem na sto procent jistá, že v tom nejsem sama, rozhodla jsem se Vám dnes sepsat takový malý víkendový plán. Jednak z toho důvodu, že Vám chci alespoň trochu zlepšit pondělí, ale i proto, že Prahu za pár dní čeká jedna moooc důležitá událost. Takže Vás teď moc prosím, zahoďte pondělní splín a pojďte se těšit se mnou!

 


Sobota

Sobotní ráno znamená jediné - farmářské trhy! Psala jsem vám o mé lásce už milionkrát a nikdy s tím nepřestanu. Miluju tu pohodovou atmosféru, slabé sluníčko, které vykukuje za Pražským hradem, všechny ty usměvavé tváře, které potkávám, Vás, co mě vždycky přijdete pozdravit a uděláte mi tím obrovskou radost, barevné tulipány, sněhobílé labutě a samozřejmě parádní kafe z Brewbaru.

Po krátké procházce po břehu Vltavy můžete zaskočit do některé z kavárenských novinek mezi které patří překrásný SmetanaQ Café & Bistro, jedinečný Cafefin na Jiřáku nebo AnonymouS Coffee, které má podle jistých zdrojů znovu otevřít už tento týden!

 

 

 
Neděle

Nedělní ráno můžete začít nějakým parádním brunchem (tipy na ta nejlepší místa najdete zde) a pak se vydejte objevovat krásy Prahy přímo do jejího srdce, kde se v nenápadné uličce skrývá ta nejkouzelnější kavárnička - Nový Svět. A pokud se na Vás navíc usměje štěstí a chytnete místo na překrásné terásce, jsem si jistá, že se Vám nebude už nikdy chtít odejít. 

To by ale byla velká škoda, protože na Vás bude jen o pár kopců níž v útulném Herbivore jistě už čekat výborná açai bowl nebo nebeský avocado toast. A až se pořádně najíte, bude ten nejvyšší čas vyrazit do Holešovic, protože...

 

 

 

 

 


Sobota & Neděle

...v Jatkách 78 vypukne ten pravý kávový festival! Opět totiž nastal čas, kdy se mezi sebou utkají ti nejlepší baristé ze všech českých kaváren, a poměří své síly v dalším ročníku Baristy Roku.

Nebojte se ale, že je tahle akce jen pro uzavřenou společnost, právě naopak! Barista Roku je úžasný kávový festival, na programu je spousta zajímavých přednášek (mimo jiné i Jak vyfotit kafe na Instagram nebo Jak se neztrapnit v kavárně), v ceně vstupenky je neomezená konzumace kávy od těch nejlepších českých i zahraničních pražíren a až budete v úplné kávové extázi, můžete podpořit své oblíbené baristy v soutěži o nového kávového krále. 

Já budu mít sice sobotu opět ve znamení studia, ale doufám, že se s někým z Vás potkám alespoň v neděli! Už se nemůžu dočkat té pulzující atmosféry, kdy se pod jednou střechou sejdou všichni coffee people a ochutnáme to nejlepší, co kávová scéna nabízí. A pokud ještě pořád váháte, zda dorazit, nebo ne, podívejte se na článek z loňského ročníku!

A jak vypadá Váš ideální víkend? 

Mějte se nádherně,

Veronika 


5 důvodů, proč milovat jaro!


Sedím zase v mém milovaném Alchymistovi, usrkávám filtrovanou kávu a nenápadně nakukuji do té nejkrásnější kavárenské zahrady v Praze. Sluníčko se odráží od zvlněné hladiny jezírka, drobné květinky se už zase začínají probouzet k životu a místní kocour Howard se královsky prochází tou nádherou a vdechuje svěží jarní vzduch. A i když si podle kalendáře na první jarní den musíme ještě chvilku počkat, pro mě už je jaro teď. Už jsem zase oprášila všechny ty koženkové křiváky, tenisky, květinové sukně a rozevláté šaty, za pár drobných jsem si z farmářských trhů odnesla bílé tulipány a začala si pohrávat s myšlenkou, že si trochu toho růžového jara nechám vnést i do vlasů, co myslíte?

Tak či onak, jaro je tu, a to v celé své kráse. A nebyla bych to já, kdybych se s Vámi zase nepodělila o všechny maličkosti, které mám na tomhle překrásném období vůbec nejradši. Takže se teď pohodlně usaďte, otevřete si okno, postavte před sebe vázu s tulipány a jdeme na to!

Nový začátek

Jaro je pro mě symbol nového začátku. Všechno kolem nás se probouzí k životu, ptáčci zpívají o sto šest a koruny stromů se začínají zbarvovat do těch nejpastelovějších odstínů. Miluju tu vůni, svěžet a radost, kterou nám tohle všechno přináší. Dává mi to pocit naděje, klidu a harmonie.

Farmářské trhy & Tulipány

Pokud mě znáte už nějakou tu dobu, je Vám jasné, že farmářské trhy jsou moje srdcovka a nenechám si ujít jedinou příležitost, kdy je navštívit. Nicméně, první Náplavka, která byla ještě skryta pod sněhovou peřinou, zkrátka neměla takové kouzlo jako právě její jarní verze. Konečně se mezi stánky s čerstvě upečeným chlebem a doma dělanými dobrotami objevily všechny ty pestrobarevné tulipány, kočičky a narcisky. Konečně si zase můžu vychutnat dokonalé kafe z Brewbaru ve svitu slabých ranních paprsků a pozorovat pěkně rozmazlené pražské labutě. A i když mám každou druhou sobotu celodenní kurzy dějin výtvraného umění, nelením si přivstat a začít takhle každé sobotní ráno. Říká se tomu láska, myslím.

Rozkvetlé zahrádky

V kavárnách žiju, to je Vám z mého Instagramu asi zřejmé. Ale i tak měním své oblíbence snad s každým ročním obdobím a na jaře na plné čáře vyhrávají právě podniky, které nabízejí ty nejpříjemnější zahrádky. Mezi ně se řadí třeba vinohradský Monolok, Kavárna pod Lipami, Styl & Interiér, Coffee House, Café Pavlač nebo již zmiňovaný Alchymista. Pracovat ve stínu rozkvetlé třešně je totiž jedním slovem kouzelné! A pokud byste hledali pořádnou dávku kavárenské inspirace, nezapomeňte kouknout na článek Nejlepší pražské kavárny.

Móda

Jak už jsem Vám psala v předchozím článku, jarní ulice jsou to nejlepší přehlídkové molo. Můžeme vrstvit, hrát si se vzory i texturami, vymýšlet ty nejbláznivější kombinace a ukázat tu kreativní duši, která dřímá v každém z nás. A abyste měli tu jarní obměnu šatníku trochu veselejší, domluvila jsem pro Vás na Zootu slevu 10% na všechno nezlevněné zboží! Slevový kód STYLISHJARO je ale platný jen do 8.3., tak radši moc neotálejte:)

Jarní plánování

A s jarem také přichází ten pravý čas na plánování všech letních cest, zážitků a výletů! Mě (doufám) čekají ty nejkrásnější a nejdelší prázdniny v životě, takže už pomalu začínám šetřit a vyhledávat letenky do mých vysněných destinací. Před pár dny jsme si s kamarádkami už naplánovaly červnovou Kodaň a v hlavě už si sepisuji další evropské destinace jako Londýn nebo můj oblíbený Berlín, tak uvidím, kde nakonec skončím! Ubytování si zařizuji přes osvědčené Airbnb, které opět navýšilo kredity na krásných 725 korun, tak je nezapomeňte využít. Stačí se zaregistrovat přes tento odkaz a hurá do světa! No a pokud jste ještě nečetli článek Jak na levné cestování?, nastal ten nejvyšší čas to napravit!

A co všechno máte na jaru nejradši Vy? Následující měsíce pro mě budou díky škole dost náročné, proto budu moc ráda za jakékoliv rady, jak si tohle období zpříjemnit! 

Mějte se nádherně,

Veronika 


Jak se učím říkat ne


Už je to tu zas. Opět ze sebe až s přehnanou dávkou optimismu sypu jeden nápad za druhým, vymýšlím ty největší bláznivosti a souhlasím takřka se vším. Usmívám se od ucha k uchu, rychle si zapisuji jeden úkol za druhým a už se nemůžu dočkat, až všechno proměním v realitu. Ale jakmile schůzka skončí, pomine i mé nadšení. Znovu se podívám na přeplněné stránky diáře, všechny ty věci, které musím zařídit, nafotit, vyzvednout, poslat, a začínám propadat panice. Ta nadšená blogerka, která si byla ještě před pár minutami na sto procent jistá, že všechno zvládne levou zadní, je tatam. 

Už jsem to zase já, úplně obyčejná holka, která prostě nezvládne všechno. Nemůžu být na pěti místech zároveň, nezvládnu mít vždycky vyfoukané vlasy, dokonalý make-up a úsměv na tváři. Nejsem superžena, bohužel. 

Stalo se mi to už tolikrát, že se sama divím, proč jsem se ještě pořád nepoučila. Proč je pro mě tak zatraceně těžké říct to jediné slůvko. Ta dvě písmena, která by mi ušetřila tolik času i stresu. Tu magickou formuli, kterou nikdo z nás nechce vyslovit, natož slyšet. Jednoduché a tak obyčejné NE. 

Odmlouvat se prý nesluší

A jsem si naprosto jistá, že v tom nejsem sama. Vždyť už odmalička nás učili, že odmlouvat se nemá. Tohle slovo jaksi nezapadá do slovníku žádné slušné slečny. Ne se prostě neříká. Nesluší se to. Není to vhodné. Co na tom, že se nám to zrovna nehodí? Koho zajímá, co v hloubi duše opravdu chceme? Proč se takovými banalitami vůbec zabývat? Sny si přeci můžeme plnit až potom... ale, existuje vůbec nějaké takové potom?

Uvědomte si, že říkat ne je v pořádku

Odmítnout jídlo, které nemáte rádi, oplzlého kamaráda nebo bezdomovce, který Vás žádá o cigaretu, je ještě celkem snadné. Mnohem horší je ale odmítnout nabídky, které jsou pro Vás důležité. Může jít o nový projekt, zakázku, pracovní cestu... cokoliv, co by pro Vás mohlo být přínosné. Všechny ty příležitosti, co by Vám mohly změnit život, pomohly vystoupit ze zajetých kolejí a přinesly mnoho nezapomenutelných zážitků. 

Jenže, ne vždycky to je tak sluníčkové. Někdy je našich nadšených ano tolik, že pomalu přestáváme  doopravdy žít. Nabereme si toho na sebe víc, než sami zvládneme. Náš život se promění v jeden velký to do list, který však nikdy nekončí. S každým odškrtnutým úkolem se objeví tři nové. Znovu a znovu.

Nebudu Vám tvrdit, že je pro mě odmítání lehké. Ale během posledního roku jsem pochopila, že říkat ne je v pořádku. Že je lepší pracovat na několika projektech na sto procent, než dělat vše napůl a ještě se k tomu každičký den stresovat. Za to mi to prostě nestojí. A Vám jistě také ne.

When you say yes to others, make sure you are not saying no to yourself. 

- Paulo Coelho

Abyste mě správně pochopili, nechci Vás tady nabádat, aby se z vás staly sebestřední asociálové, co tráví čas zavření doma a odmítají komukoliv pomoct. To vůbec ne. Jen Vám chci ukázat, jak moc je důležité umět si určit priority. Všichni jsme jenom lidé, nedokážeme se rozčtvrtit. A i když si to možná nechceme přiznat, nezvládneme všechno. Můžeme si v diáři vyplnit každou volnou minutu, přebíhat ze schůzky na schůzku, spát nanejvýš pět hodin, v tramvaji vyřizovat maily a při hodiné jógy vymýšlet marketingovou strategii. Ale tohle já prostě nechci. Nechci jen přežívat, chci žít. Chci se radovat z nečekaných maličkostí, chci číst knížku a nevyčítat si, že bych mohla ten čas využít efektivněji. Chci prostě občas jen tak být. 

A proto se neustále učím říkat tohle neoblíbené slovo. Slovo, které v rozzářené tváři zhasne veškerou jiskru. Slovo které mi zavře nejedny dveře, ale pomůže mi zůstat na té správné cestě. Cestě štěstí. 

Mějte se nádherně a užijte si víkend,

Veronika 


 


Fashion Inspiration || Oblečte jaro!Slabé sluneční paprsky zalily pražské ulice, farmářské trhy jsou už v plném proudu a pestrobarevné tulipány opět začínají vládnout Instagramu. Jaro je tu a to v celé své kráse. Konečně můžeme schovat ty dva tmavé kabáty, které v zimě obden střídáme (aby se neřeklo) a můžeme opět propustit uzdu naší kreativitě, fantazii a hravosti.

Móda, to totiž nejsou jen trendy. Není důležité, co je zrovna in nebo out. Nezáleží na tom, že se Váš outfit nelíbí vaší mámě, příteli nebo kolegům. Móda není jen o tom ukázat, že si můžete dovolit nosit oblečení předních designérů nebo luxusních značek. Móda je hra. Je to způsob, jak vyjádřit svou osobnost, své nálady a radost ze života. A je to ta vůbec nejzábavnější hra, co znám.

A právě rozkvetlé jarní ulice jsou naprosto dokonalá runway. Můžeme vrstvit, hrát si se vzory a kombinovat všechno možné i nemožné. Oblečte princeznovské šaty s koženou bundou, bílé tenisky s džínovými šaty, květovaný bomber s krajkovou košilkou... Je to jen na Vás! Já už se nemůžu dočkat, až zase vytáhnu všechny ty sukně a šaty, lehké bundy a koženkové křiváky. Až budu zase vymýšlet ty nejbláznivější kombinace, které si stejně vždycky nakonec poliju kafem. Ale co na tom, jaro je tu!

A jak už je zvykem, vydala jsem se zase na virtuální výpravu do zootího světa a vybrala tam pro Vás několik kousků, které udělají tohle rozkvetlé období ještě krásnější. A abyste nepřišli zkrátka domluvila jsem pro Vás i malý dáreček. 

Když totiž zadáte kód STYLISHJARO, máte na Zootu 10% slevu 

Kód je platný na všechno nezlevněné zboží a platí po dobu dvou týdnů, tedy do 8.3. Tak doufám, že Vás můj výběr inspiruje a společně rozzáříme jarní ulice! 

Mějte se nádherně,

Veronika trendy jaro 2017 zoot


Kdy přijde ten správný čas?


Objevují se jen tak náhodou. Znenadání. Nečekaně. Je jich nekonečně mnoho a stále přibývají. V hlavě si je všechny hezky sepisuji a už se ani nedivím, že mi tam často nezbývá místo na nic jiného. Můj seznam se prodlužuje s každým přečteným článkem, s každou krásnou fotkou na Instagramu i s každým vášnivým rozhovorem. A jsem si na chlup jistá, že Vy to máte úplně stejně. 

O čem je řeč? O našich snech, přáních, tužbách a cílech. O všech těch věcech, na které ještě nepřišel ten správný čas. O všem, co jsme vždycky chtěli udělat, ale pokaždé jsme si našli výmluvu, proč se nám to právě teď prostě nehodí. 

Ale máme tu jaro, symbol nového začátku. Čas, kdy louky začínají znovu kvést, kdy nás každé ráno (kromě řinčení tramvají) probouzí i nenápadný zpěv ptáčků a kdy je ta nejlepší příležitost pro změnu. Dnes Vás tu ale nechci přesvědčovat, abyste dali výpověď v nudné práci a odletěli na Bali. Ani nemusíte začít každé ráno běhat a večery trávit v posilovně. Chci Vás tu jen trochu popostrčit, abyste si začali plnit svá přání. A můžete začít od těch úplně nejmenších. 

Já mám takových malých snů v mých myšlenkách hromadu. A jsou to mnohdy úplné maličkosti jako navštívit novou kavárnu, vyzkoušet tu perfektní snídani, která válcuje Instagram, zajít konečně do kočičí kavárny nebo sebrat odvahu a nosit klobouk. Všechno to jsou tak snadno splnitelná přání, že je pořád odkládám. Pořád čekám na tu perfektní chvíli, na ten pravý okamžik. Ale přijde vůbec někdy? Nebo je budu odkládat tak dlouho, že si nakonec celý ten seznam odnesu do hrobu? 

Nechci Vám brát iluze, ale ten správný čas prostě neexistuje. Sám od sebe nikdy nepřijde. Musíme začít my. A nic to nevystihuje tak přesně, jako profláklý slogan jedné sportovní značky; Just do it! A proto teď apeluji na Vás všechny, přestaňte říkat, že jste něco vždycky chtěli. Prostě to udělejte! Vždycky jste chtěli ochutnat filtrovanou kávu? Do toho! Vždycky jste chtěli zajít v sobotu na Náplavku? Potkáme se tam! Vždycky jste chtěli namalovat obraz? Co Vám brání? Vždycky jste se chtěli začít učit francouzsky? Fais-le! 

Vždyť jsou to přeci všechno věci, které jsou tak moc fajn. Nemluvíme tu o návštěvě zubaře nebo depilaci. Tam je do jisté míry pochopitelné, že je neustále odkládáme. Ale tyhle malé úkoly, které máme na našem seznamu přání, nám žádnou bolest nezpůsobí, právě naopak! A věřte mi, s každým splněným úkolem ze sebe budete mít velkou radost!

Takže Vás moc prosím, přestaňte odkládat. Pro začátek alespoň ty hezké věci. Je to totiž velká škoda. A i kdyby se Vám v nové restauraci nelíbilo, i kdybyste zjistili, že z Vás nebude druhý Michelangelo nebo že v klobouku vypadá Vaše hlava jako nafukovací balon (můj případ), alespoň jste to zkusili. A to se počítá.

Ten můj seznam je sice ještě zatraceně dlouhý, ale mám radost z každé pomyslné fajfky, kterou si udělám. Některé zážitky mě mile překvapily, jiné zklamaly. Ale ve výsledku mi všechny trošku pomáhají k tomu, abych vybočila ze stereotypu a vnesla si do života trochu toho štěstí. A Vám dnes radím to samé. Nebojte se objevovat, je to totiž moc fajn!

A jak vypadá Váš seznam přání? Co jste vždycky chtěli udělat / navštívit / zažít ?

Mějte se krásně,

Veronika 

 

Photo Diary | Únor


Konečně. Konečně na mě z diáře nekřičí všechny ty neodkladné úkoly, schůzky a povinnosti. Dnes se tam na mě usmívá jen jediný úkol. Napsat článek. A ani nevíte, jak jsem se na dnešní odpoledne po celý tenhle šílený týden plný stresu, strachu a nervozity těšila. Konečně zase sedím v mém oblíbeném Café Lounge, usrkávám slaďoučkou kávu a přemýšlím, o jaké krásné okamžiky se s Vámi zase podělím. Protože, i když neprožívám zrovna růžové období, nějaké ty malé radosti se vždycky najdou. Jen musíme mít otevřené jak oči, tak i naše srdce.

Než ale začnu, mám tu pro Vás jeden krátký příběh;

Před pár dny jsem dala na Instagram fotku s popiskem, jak moc si přeji, aby už bylo všechno za mnou. Abych se mohla nějakým kouzlem ocitnout uprostřed rozkvetlého jara, přeskočit všechny ty zkoušky a začít zas doopravdy žít. A pak mi virtuální holub doručil komentář od jedné z Vás, který mě zase donutil dívat se na svět trochu jinak. Anetka, které tímto moc děkuji, mi stručně popsala svůj příběh. Prožívala podobné období, ale narozdíl ode mě si položila zásadní otázku: 

To bych si vážně přála, aby mi zmizel měsíc života?

Nepřála. A rozhodla se, že si čas, který jí zbýval do státnic, pořádně užije. A přesně to je myšlenka, kterou Vám tu chci dnes předat. I když je život občas náročný, pořád může stát za to. Každičký den s sebou přináší krásné chvilky, překvapení i radosti, jen je nesmíme přehlížet. Každý večer si do svého The Minute Journal zapisuji vše, co mi udělalo radost, a občas se nestačím divit, kolik toho nakonec vymyslím. A Vám doporučuji to samé. Radujte se z maličkostí, nepříjemné povinnosti si zpříjemněte třeba návštěvou kavárny nebo nějakou zdravou dobrotou, kupte si překrásnou květinu, usmějte se na souseda, všechno se počítá! A pokud nejste úplní pisálkové, zkuste si večer v posteli ty nádherné maličkosti jen znovu prožít v hlavě. Uvidíte, že ten den nakonec nebyl tak hrozný, jak se Vám možná zdálo.

Doufám, že Vám tohle pozitivní okénko alespoň trošičku zlepšilo náladu a teď už tu mám pár slov k následujícím fotkám. Když jsem tu hromadu třídila, přemýšlela jsem, že by se spíš hodily na další várku plnou tipů na kavárny. Poslední dobou tam totiž ve společnosti učebnic, počítače a občas, když se mi poštěstí, i svých blízkých, trávím víc času než doma. 

Kromě kaváren, školy a fitka jsem ale konečně navštívila i mou nejšikovnější kadeřnici Lenny, jako jedna z posledních jsem konečně viděla slavný La La Land v roztomilém kině MAT, po dvou letech jsem zase zavítala do Café Neustadt, které mě moc mile překvapilo, a omrkla Kočičí kavárnu na Smíchově, která se té v Karlíně ale zdaleka nevyrovná. 

Mimo jiné byly opět zahájeny mé milované trhy na Náplavce, kde jsem samozřejmě nemohla chybět, a zbytek času jsem strávila na francouzské vlně, která mě doufám doveze až k úspěšnému složení certifikátu, který mě čeká už příští týden. Pak mi sice studijní období zdaleka neskončí, ale mám pro Vás připraveno několik projektů a soutěží, na které se už vážně moc těším!

A na závěr se Vám chci i omluvit, že teď nebyly články tak často, jak jste zvyklí, ale když není čas ani ta správná nálada, psát prostě neumím. Nechci Vám tu sepisovat pár vět, které nedávají smysl, jen proto, aby tu něco bylo. Chci tvořit místo, kde se budeme společně inspirovat, motivovat a radovat a ne jen zabíjet čas. O tom to přeci není. 

Děkuju Vám všem moc za podporu jak tady, na Instagramu, tak v mé virtuální schránce. Bez Vás by ten život byl tak nějak neúplný. Děkuju, že tu pro mě jste, a že já tu mohu být zas pro Vás. To mě na blogování totiž baví nejvíc. 

Tak a teď už konec povídání a užijte si fotky,

Veronika 

Kavárna co hledá jméno