Svět je mnohem větší, než se nám může zdát

listopadu 11, 2017 Veronika Tázlerová 8 Comments


Snídáme filtrovanou kávu a Avo Toast, nahráváme Insta Stories, chodíme na Tinder rande a  přijde nám naprosto normální procházet se ulicemi a povídat si při tom s vlastním foťákem. Jsme děti milénia, generace Y a Z, miléniálové - říkejte nám, jak chcete - a postupně začínáme měnit pravidla hry. O tom není pochyb.

Dnes vám tu ale ale nepíšu proto, abychom se vzájemně podpořili v naší dokonalosti a nadhledu. Nebudu tu vychvalovat ty nekontrolovatelně rychlé životy, které naši rodiče nechápou. Nechci uctívat moderní technologie a zatracovat vše, co není online. Píšu vám proto, abych vás donutila k malému zamyšlení. Abyste si třeba jen na maličký okamžik uvědomili, že svět je mnohem větší, než se nám může zdát.

I když si to totiž možná dost dobře neuvědomujeme, každičký den prožíváme uzavření v našich sociálních bublinách. Stýkáme se s lidmi, co mají identické názory, stejné vyznání a sledují týž účty na Twitteru. Jsme obklopeni světem, kde je nám dobře, kde nás lidé chápou. Kde nemusíme složitě vysvětlovat, co znamená slovo hipster nebo bloger, a stěžování si na nedostatek času se stalo jakousi univerzální odpovědí na všechny zdvořilostní otázky.

A na tom není vůbec nic špatného. Je to přirozené. Otázkou však zůstává, zda nám hranice těhle pomyslných bublin nebrání vidět víc. Nahlížet na svět z větší dálky a chápat tak souvislosti. Vidět věci, které nám unikají. Radovat se, vzdělávat se a naplno žít.

Nebojte, nechci po vás, abyste se teď sebrali a jeli vést hlubokomyslné rozhovory s buddhistickými mnichy, ani nemusíte dobrovolničit v uprchlickém táboře. Jen vás prosím, abyste zkusili občas z té malé bublinky vystoupit a vyslechnout si názory těch, co stojí vně. Čas od času si kupte knihu nebo časopis, který možná nebude tak dobře vypadat na Instagramu, ale téma vám ukáže problém z jiné perspektivy. Při návštěvě babičky zkuste mluvit i o jiných tématech, než jen kolik si dáte knedlíků, choďte na inspirativní přednášky, cestujte. A jsem si téměř jistá, že nakonec narazíte na něco, co váš život udělá o poznání bohatším.

Tak co, jdete do toho se mnou?

Veronika 

 
 
 

8 komentářů:

 1. Já vlastně vedla debatu s Buddhistickým mnichem... Bylo to velmi inspirativní a došlo mi, že konkrétně moje názory se s těmi jeho zase tolik nelišily, takže když vlastně vystoupíte ze své bubliny, možná zjistíte, že s lidmi, se kterými byste se vlastně ani nebavili, máte mnoho společného ♥ a to bylo pro mě moc příjemné zjištění ♥

  gingerjannie.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu? Při jaké příležitosti? To je skvělé!:))

   Vymazat
 2. Úplně mi mluvíš s duše. Často se takhle zastavím nad Instagramem - i proto ho alespoň na víkend "odkládám" a trávím čas jinými aktivitami.
  Jinak zajímavé přednášky jsou ve Skautském institutu. Znáš?
  Hezký den,
  Karo
  http://inkpotstories.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koro, jasná věc, Skautský institut je super!:)

   Vymazat
 3. Teď jsem byla dva dny bez Facebooku. Ne proto, že bych musela, ale proto, že jsem chtěla. O víkendu jsem se snažila trávit čas s přítelem, byli jsme v kině, u kamaráda... A vůbec mi nechybělo žádné chatování s kamarády. Není nic lepšího, než si pokecat mezi čtyřma očima. A o tom to je :)

  https://elisminarova.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Já vystupuji ze svojí bubliny kvůli škole, částečně i kvůli svému příteli, který je hrozně moc kontaktní. Někdy toho mám doslova plné zuby a úplně se těším "do svého", na sociální sítě a mezi své kamarády, kde budou lidé se stejnými názory. Občas je prostě hrozně únavné snažit se někomu něco vysvětlovat. Nemám moc tendenci takové věci dělat, protože proč bych měla někomu nutit svůj názor? Pokud ho zajímá, zeptá se na něj (a to se mi zatím stalo jen v mé komunitě, kde se vzájemně respektujeme a nikdo se nebojí mluvit otevřeně).
  Rozhodně by ale lidé měli vědět o tom, že něco jako sociální bublina existuje. Že jim google hledá to, co chtějí, že se obklopují lidmi se stejným světonázorem a automaticky si zařizují život podle toho. Je strašidelné, když zjistím, že to někdo, kdo používá internet často, nechápe.

  OdpovědětVymazat
 5. To je super článek! ♥ Podle mě by tak měl čas od času žít každý. Zajít si na přednášku, která ho zaujala někde na plakátě když čekal na autobus, nebo si přečíst časopis, který mu doporučili ve škole, i když od doby Witch si pomalu nic nekoupil. Prostě občas je fajn vyjít z toho stereotypního pohledu a pokusit se na svět podívat i jinak ♥
  Tvoje články jsou vždycky impulz k zamyšlení, minimálně pro mě. :)

  EnthusiasTer

  OdpovědětVymazat
 6. Přiznám se, že mě ten dnešní svět, ve kterém žiju, jako mladý člověk, docela děsí. Snažím se někdy od všeho vypnout, nechat telefon doma a jít se projít, ale stejně nějaká závislost tam bude, protože člověk má pořád pocit, že mu něco chybí, že něco zapomněl. Je to těžké.

  OdpovědětVymazat