Problém, nebo příležitost?

srpna 14, 2017 Veronika Tázlerová 6 Comments


Dnes bych se s vámi ráda podělila o jednu myšlenku, která mi nedávno cvrnkla do nosu. Už je to nějaký ten pátek, co jsem konečně přestala sprintovat životem jako křeček v takovém tom běhacím kolečku, a rozhodla se zpomalit. Znovu jsem se začala věnovat všemu, co mám tak ráda a na co jsem po celý rok neměla čas. Navrátila jsem se ke cvičení jógy, sledování inspirativních TED Talks a čtení knih, které dnešní škatulkochtivý svět označuje pojmem esoterické.

Tohle označení mi však přijde na dvacáté první století trošku mimo. Už jen to, jak zní, ve mně rozhodně neevokuje literaturu, po které by sáhli mladí lidé. A vlastně ani ty starší, kteří naopak vyrostli v režimu, který něco jako osobní rozvoj, duchovno či esoterika nenápadně vymazával ze všech slovníků.

Jenže právě tyhle knihy jsou plné myšlenek, které by dle mého názoru měly provázet životem každého z nás. A nemyslete si teď prosím, že jsem si před napsáním tohoto článku něco šlehla. Pořád jsem ta naprosto normální a obyčejná holka, která nedošla osvícení, nežije jen z vody a neumí ovládat své čakry. Jen jsem pochopila, že štěstí nepřijde samo od sebe. A je jen na nás, jestli se budeme neustále litovat, nebo se rozhodneme změnit sami sebe.

Jasně, nepopírám, že po tom, co se o esoteričnu dozvěděl svět marketingu, stojí mnoho knih za starou bačkoru, ale to přeci ještě neznamená, že musíme zavrhnout úplně všechny. Z vlastní zkušenosti říkám, že se nanajdou i ty, které Vám otevřou oči. Nevnímejte však témata, která rozebírají, jako něco nadpřirozeného a neuchopitelného. Berte je jako návod. Návod na spokojenější život, který doopravdy funguje.

A právě v jedné takové knížce, jejíž řádky mě teď každý večer uspávají, jsem narazila na dnešní téma. Mnich, který prodal své ferrari je vlastně takový souhrn důležitých pravd, které předává čtivou (na mě až trochu přehnaně banální) formou. Hlavní myšlenky jsou ale krásné.

Problém, nebo příležitost?

Kniha mimo jiné rozebírá i tak moc nadužívaný pojem problém. Problémů máme totiž dostatek všichni. Problémy v práci, ve škole, v rodině... Číhají na nás na každém rohu a jakmile se nám podaří jeden nedejbože vyřešit, objeví se hned tři nové.

Co mě ale zaráží ještě víc, je fakt, že nám tyhle problémy komplikují život už tehdy, kdy vlastně ještě ani neexistují. Respektive existují, ale jen v naší hlavě. Sami si vytváříme hrůzostrašné scénáře co by, kdyby a ty nás pak nenechají klidně spát. Jsme ve stresu z příběhů, které se ani nestaly (a pravděpodobně ani nikdy nestanou) a to všechno jen kvůli naším špatným myšlenkovým návykům. 

Řešení je přitom tak prosté. Jednoduše si musíme přestat hrát na scénáristy našich vlastních horrorů. Je mi jasné, že to nepůjde hned. Jen tak ze dne na den překopat celé naše myšlení zkrátka nelze. Musíme postupovat po malých krůčcích a kdykoliv nám podobná negativní myšlenka vyvstane na mysl, musíme si ji hlavně uvědomit. Mně ze všeho nejvíc pomáhají tato čtyři slova;

Řeš problém, až nastane. 

Jedině tehdy je ten stres alespoň trošku odůvodnělý. Ani to ale neznamená konec světa. Pokud se už opravdu ocitneme v situaci, která nelze změnit, máme opět možnost volby. Buď se budeme dobrovolně utápět v nekonečném smutku, nebo se na věc podíváme z jiného úhlu.

Pro začátek zkuste vyměnit slovo problém za pojem příležitost. Řečeno v praxi, kdykoliv máte nějaké potíže, pokuste se na ně podívat jako na výzvu, která Vás posune vpřed. Uvědomte si, že nikdy nejste ve slepé uličce, ale jen se před Vámi objevila další překážka, jejíž zdolání Vás udělá silnějšími.

A moudro na závěr?

Než začnete zase propadat panice, zamyslete se, zda k tomu máte reálný důvod. Místo toho, abych tady ale teď vytahovala hladové děti v Africe, raději dnešní řádky zakončím (trochu drsnějším) citátem, který na mě vyskočil při rešerši k tomuto článku:

Máte problém s okopanými botami? Postěžujte si člověku bez nohou.


Mějte se krásně,

Veronika 

6 komentářů:

 1. Pro mne to bylo příjemné čtení, inspirativní a nějakým způsobem relaxační. Další úžasný článek Veru:)

  Vee

  OdpovědětVymazat
 2. S tím škatulkováním knih do sektoru "esoterické" mám uplně stejný názor. Je to můj více méně nejčtenější druh knih a to označení mi celkem vadí...

  OdpovědětVymazat
 3. Moc hezký článek a doufám, že někomu otevře oči. :)

  https://elisminarova.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Krasny clanek na zamysleni. Moc krasne si to napsala! <3

  OdpovědětVymazat