O tom, jak jsem vsadila vše na jednu kartu


Jaro je moje nejoblíbenější období vůbec. Tedy, kromě toho letošního. Nad všemi těmi rozkvetlými třešněmi, prosluněnými zahrádkami a ledovými kávami se totiž vznáší jeden velký, pochmurný mrak jménem maturita. Už od září zahalil všechny krásy života a já si je tak nedokážu užívat naplno. Nedokážu jen tak vysedávat na lavičce v parku, anichž bych někde hluboko v myšlenkách nemyslela na těch několik dní, kdy mě bude polévat horko a budu si horkotěžko rozpomínat na světové malíře, historii Anglie nebo pestrý život Jacka Kerouaca...

Abych byla upřímná, jediné, co mi dává nepatrnou naději, je zákon přitažlivosti. Následující dva měsíce ho podrobím velké zkoušce a doufám, že mě nezklame. Jakmile si totiž odškrtnu i úspěšné složení zkoušky dospělosti, čeká mě úplně nový život. Netuším, zda bude lepší, nebo horší. Bude zkrátka jiný. A já se na to už ohromně těším!

Dnes Vás tu ale nechci zahrnovat starostmi, právě naopak. Chci se s Vámi podělit o jednu zprávu, ze které mám velkou radost už několik dní. Ale místo toho, abych to na Vás hned vybalila, povím Vám teď jeden příběh...

Píše se úterý 21. března a já vcházím do vysokých modrých dveří mé vysněné školy. VŠKK vznikla teprve nedávno, ale už mě stihla okouzlit svým přístupem ke studiu i profíky, kteří jednotlivé obory vyučují. Když navíc na podzim loňského oznámila zavedení oboru marketingové komunikace, měla jsem jasno. Sem se prostě musím dostat.

Když jsem však viděla složení všech dalších návštěvníků dne otevřených dveří, jejich dospělé tváře a les rukou, který se objevil po dotazu, kolik lidí tu má zájem o marketing, začala jsem mírně panikařit. Termín přijímacího pohovoru jsem měla naplánovaný až po maturitě, ale risk, že už pro mě nebude místo, mě donutil vše přehodnotit. Ještě tentýž den jsem sedla k počítači a odeslala přihlášku ke studiu kreativního marketingu. Pohovor byl za šest dní.

Během víkendu jsem si proklepla všechny pedagogy, jejichž tváře mi z onoho dne utkvěly v paměti, tvorbu reklamních agentur, pro které pracují, a tajně doufala, že definice slova marketing je na Wiki napsaná správně.

Přišlo pondělí, den D, a já si s každou přibývající minutou nadávala, do čeho jsem se to zase uvrtala. Ty dvě hodiny, co jsem v učebně čekala na předvolání k pohovoru, mě polévalo neuvěřitelné horko. Bála jsem se dát s kýmkoliv do řeči, neboť by hrozilo, že mě čeká zjištění, jak moc nepřipravená jsem a jak čisto v hlavě vlastně mám. Na poslední chvíli jsem si pročítala všemožné články na internetu a připravovala si co nejpůsobivější prezentaci mých dosavadních zkušeností.

Když jsem pak konečně uslyšela své jméno, nervózně jsem vzala za kliku a vstoupila před komisi. K mému zděšení mi ani jedna ze tří sedících osob nebyla povědomá. Byla jsem v háji.

Během následujících patnácti minut jsem se snažila odpovídat co nejinteligentněji to šlo, když jsem nevěděla odpověď, zavedla jsem řeč jinam. Úsměvem jsem se snažila maskovat tu ohromnou nervozitu a improvizovala jsem, jak nejlépe to šlo. Řeč padla na Shakespeara, secesi, copywriting, homo habilis, Švejka i Vincenta van Gogha. Kulturní přehled se vším všudy.

Po té čtvrthodince naprostého nasazení jsem se zbavena všech sil i naděje vypotácela ven a čekala na verdikt. Moc šancí jsem si nedávala, co Vám budu povídat. Sklesle jsem seděla ve školní lavici a byla ráda, že už to mám aspoň za sebou. Když už nic jiného.

O to větší bylo moje překvapení, když jsem o pár chvil později vešla opět na místo činu a slyšela ta magická slova, která mi zní v hlavě ještě teď: Gratulujeme, jste přijatá. Měla jsem co dělat, abych je všechny radostí neobjala. Dokonce i toho zlého policajta, který mě tam celou dobu dusil. A věřte nebo ne, to štěstí ve mě vibruje ještě teď, když Vám píšu tyhle řádky...

A co Vám tím vším chci říct? Nebojte se riskovat. Já jsem, co se týče vysokých škol, vsadila vše na jednu kartu. Podala jsem si jen jednu jedinou přihálšku a v hloubi duše jsem věřila v dobrý konec. Jak jsem Vám totiž už psala mnohokrát, s hlavou plnou pochybností moc daleko nedojdeme. Přestaňte se proto podceňovat, věřte v sebe sama a dokážete nemožné. 

Mějte se nádherně,

Veronika 
25 komentářů:

 1. Jak já ti tu pozitivitu závidím! :) Mě maturita čeká za rok a nervózní jsem už teď. Nejen přímo z ní, ale také z toho, co bude potom. Stále nevím pro kterou školu se rozhodnout... Ano mám nějaké obory, které by mě bavily, ale stále nevím... A to nejhorší - Co když se nedostanu? Co když tu maturitu neudělám?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neříkám, že se mi tyhle otázky taky nehoní hlavou, ale někde hluboko si tyhle možnosti prostě vůbec nepřipouštím... Nevěř tomu, že bys to nezvládla, ale právě naopak!:)

   Vymazat
 2. Tenhle pocit znám, i když už jsem ho zažíval před dlouhými čtyřmi léty. Je pravda, že se po maturitě tvůj život hodně změní, ale neboj se ničeho. Já se bál a zbytečně. Stres jde proti zdraví. Chci jen říct, že s nástupem na vysokou se můj život mnohonásobně zlepšil, i když se to zdá zpočátku sebevíc stresující. Samozřejmě záleží, kde nakonec skončíš, ale věřím, že všechno bude OK. :-) Pěkný článek. JW

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se vysoké nebojím, naopak se už neuvěřitelně těším! Na gymnáziu jsem už několik let dost nešťastná a odškrtávám každý den, který mi do konce zbývá:) Jediné, co mě děsí, je ta zapeklitá maturita...

   Vymazat
 3. Moc gratuluji, Veru! Moc dobře Tvou radost chápu, protože jsem udělala to samé. Ještě teď v hlavě slyším mamčina slova: "A nechceš si radši podat i do Brna?" Nechtěla jsem. V září letím do Londýna. Přeju Ti mnoho štěstí!

  OdpovědětVymazat
 4. Kdo riskuje, mít může, ale kdo neriskuje, nemá vůbec nic :) Gratuluju k přijetí, co jsem si tak projela stránky té vejšky, tak snad všechny ty obory vypadaj skvěle! :)

  OdpovědětVymazat
 5. jezis maturita je to nejlehci, co te zatim ceka...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi píše nějaká anonymní vědma, která ví, co mě čeká?

   Vymazat
 6. Gratuluji Veru :)! A držím palce, abys vše hladce zvládla a na škole se ti líbilo :)). Jen se připrav, že ty nervy, co máš teď kvůli maturitě, budeš tam mít pořád a ještě mnohem větší :D :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak se na to už začínám psychicky připravovat:D Ale na druhou stranu už se ohromně těším, že se mnou nebudou jednat jak s miminem... a nebudu tam muset trávit každičký den:)

   Vymazat
 7. V prvom rade gratulujem... a v druhom rade obdivujem tvoj pozitívny prístup. Ono to nie je ľahké, ale akonáhle si to "nainfikuješ" do hlavy a veríš, ide to :) Fakt ti držím palce na škole a nech to všetko zvládneš...

  Flung out of space

  OdpovědětVymazat
 8. No páni Veru! Moc gratuluju! Jsi šikulka! ♥
  Přeju ti, aby jsi zvládla maturitu! Budu ti moc držet palečky! ♥ Vážně tě moc obdivuju za tvůj pozitivní přístup! Také bych to chtěla umět. :/ Musím na tom zapracovat! ♥
  Mám tě moc ráda! ♥
  ♥JORIES♥

  http://basic-whitegirl.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 9. gratuluji k přijetí! Jinak já taky takto obšas vsázím pouze na jednu kartu a říkám si, že když to nedopadne, tak to prostě není můj směr :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak to taky cítím:) A děkuju moc!

   Vymazat
 10. Obrovská gratulace! Také letos maturuji, tak ať vše dobře dopadne! :)

  OdpovědětVymazat
 11. Tak to se tam doufám potkáme! Hlásím se na obor literární tvorba:)))

  OdpovědětVymazat
 12. Moc gratuluji, zní to jako skvělý obor. Škola je moc zajímavá, vyběhla mi na ni placená reklama na FB a to víš, že jsem neodolala a klikla jsem se, abych zjistila, o co jde. Docela ti školu závidím, já na té své nejsem nijak zvlášť spokojená. Ale chtěla jsem zůstat v Plzni, s přítelem. Nelituji, že jsem to udělala a to je hlavní. A zase tak marné to moje studium také není ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc, Péťo:) Jsem zvědavá, ale ještě nevím, jaká ve skutečnosti bude:) Tak snad nebudu zklamaná:)

   Vymazat
 13. To sis fakt jako svůj největší sen vybrala předraženou soukromou školu, ze který na tebe každej bude koukat jakože sis "zaplatila titul" (i když to třeba vubec pravda bejt nemusí...možná)? OK :DD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Předražená vážně není a upřímně, pokud mi škola umožní kvalitní vzdělání, raději si zaplatím:) Zrovna v oblasti marketingu u nás není jediná státní škola, kde by vyučovali kvalitní lidé z praxe, což je dle mého názoru dost důležité... A pokud mi škola něco dá, je mi jedno, co si ostatní pomyslí... Důležitější pro mě je, co budu umět:)

   Vymazat
 14. Gratuluji, to je super! A můžu tě uklidnit, pokud jsi zvládla tohle, máš to nejhorší za sebou. Maturita opravdu není tak hrozná jak se zdá. A v zákon přitažlivosti věř, mě to tam, kde jsem přesně věděla jakou otázku si chci vytýhnout, vyšlo :)

  OdpovědětVymazat