10 pojmů, které byste v roce 2017 měli znát

ledna 05, 2017 Veronika Tázlerová 19 Comments


Nemůžu ani uvěřit, že to zase tak rychle uteklo. Rok končící ďábelskou 6 už je za námi a  na řadu přichází šťastná sedmička. Troufám si říct, že to pro mě bude opravdu zlomový rok. Jsem si jistá, že mě opět čeká spousta úspěchů i pádů, radosti i smutku, a mnoho výzev, kterým budu muset čelit. Skončí jedna velká etapa mého života a vstoupím do úplně nového světa. A ani Vám nemusím psát, jak moc už se na to všechno, co mi rok 2017 přinese, těším!

A jelikož jde doba stále vpřed a my musíme s ní, rozhodla jsem se Vám dnes dát dohromady deset věcí, které by Vám dle mého názoru v roce 2017 neměly uniknout a které Vám pomohou vkročit do nové etapy tou pravou nohou. Tak co, jdeme na to?

 

Law of attraction

Česky se mu říká zákon přitažlivosti a troufám si tvrdit, že Vám změní život. Tenhle magický zákon, který funguje ve Vesmíru stejně jako zákon gravitace, říká, že svými myšlenkami přitahujeme věci, po kterých toužíme nebo kterých se obáváme. Neexistuje zde žádná výjimka. Bohužel ho ale často nevyužíváme v náš prospěch, ale právě naopak. Zákon přitažlivosti je totiž neutrální a nerozlišuje, zda vysíláme pozitivní nebo negativní energii, prostě jen reaguje na to, co vyšleme. Já jsem se s ním poprvé setkala v knize Tajemství a až si to v hlavě všechno hezky utřídím, rozhodně Vám o něm ještě napíšu víc. A díky spolupráci s Martinusem mám pro Vás přichystanou i soutěž o tyhle kouzelné knížky, tak sledujte blog i Instagram, ať Vám nic neunikne!

Influencer

Jak je Vám asi zřejmé, tohle slovo má původ v angličtine a označuje člověka, který má určitý vliv, čili svými názory, myšlenkami a postoji dokáže působit na druhé. V poslední době patří hlavně do slovníku markeťáků a vztahuje se na známé osobnosti jako celebrity, blogery i youtubery.

Miléniové

Pokud čtete blogy, sledujete novinky na Facebooku a pravidelně sjíždíte Instagram, jsem si téměř jistá, že do miléniové generace patříte. Její součástí jsme totiž my všichni, co jsme se narodili od počátku 80. let minulého století. Generace Y, jak se rozvněž někdy nazývá, je poslední generace, která zažila přeměnu světa z analogového na digitální, což nám dává možnost být ve spoustě věcech stále o krok napřed. A všemožné výzkumy dokazují, že právě my, děti milénia, v budoucnu ovládneme pracovní trh. Takže neusněte na vavřínech, makejte na sobě a výsledky se dostaví!

Foodies

Pokud stejně jako já rádi vyhledáváte nové kavárny, stylové restaurace a originální bistra, jsem si jistá, že už jste se s tímto pojmem někdy setkali. Foodies nejsou jen obyčejní jedlíci, kteří snědí, co jim přistane pod nosem, ale berou jídlo jako své hobby. Návštěva restaurace je pro ně zážitek, který ovlivňuje mnoho faktorů, jako krásný interiér, milá obsluha, chuť (a fotogeničnost) pokrmů... Jídlo je pro ně zkrátka vášeň, kterou většinou vyjadřují i na svých sociálních sítích. Mezi moje české favority patří jednoznačně sympatičtí Taste of Prague a tajuplný Pan Cuketka.

 

Flexitarián

Když už jsem u toho jídla, tak musím zmínit i nový stravovací směr, tzv. flexitariánství. Tihle lidé, mezi které se řadím i já sama, jedí převážně rostlinnou stravu, ale občas si dopřejí i nějaké to maso. Po velkém boomu veganství, paleo, raw a všech možných dalších způsobů stravování, které nás v roce 2016 ovládly, vidím právě ve flexitariánství velkou budoucnost. Pokud se alespoň trochu zajímáte o původ a kvalitu toho, co jíte, určitě Vám neuniklo, jak velký dopad má produkce masa na životní prostředí i naše zdraví obecně. Mnoho z nás se ale masa vzdát nechce, a tak se situace bohužel nijak nelepší. Zkuste se však podívat na tenhle inspirativní TED Talk a doufám, že třeba změníte názor a přídáte se ke mně ve znamení #lessmeat 

Comfort zone

Jestli nejste Stylish Coffee nováčky, určitě víte, jak ráda překonávám své hranice, přijímám výzvy a opouštím svou komfortní zónu. Všichni žijeme v určité bublince, která je ohraničená zažitými rituály, kde nám nic nehrozí. A je nám tam všem dobře, co si budeme povídat. Pokud ale chceme od života něco víc, něco, na co budeme ve stáří s úsměvem vzpomínat, musíme tenhle náš bezpečný svět opustit. Abychom zažili nezapomenutelné chvíle, musíme se přestat bát a ze své komfortní zóny vystoupit. A věřte nebo ne, život venku vážně to stojí za to!

komfortní zóna
 

Speciality coffee

I když by mi mí kamarádi baristé za následující řádky hodili tamper na hlavu, pokusím se Vám tento termín velmi stručně vysvětlit. Speciality coffee čili výběrová káva dosáhla při hodnocení Speciality Coffee Association 80 a více bodů ze sta a je pěstována v ideálních klimatických podmínkách. Zjednodušeně pro nás smrtelníky, jedná se prakticky o zrna, která dostanete ve všech dobrých kavárnách a espresso barech. Výběrová káva je logicky dražší než instantní strašáci ze supermarketů, ale její chuť to milionkrát vynahradí, za to Vám ručím. Víc jsem Vám už psala v článku Není kafe jako kafe. Jak se v tom všem vyznat?tak se nezapomeňte podívat.

Freelancer

Když si tento pojem zadáte do Google, vybafne na Vás nezávislý profesionál. Ani nevíte, jak mě tyhle české překlady baví. Nicméně, opravdu se jedná o nezávislého člověka, který nemá žádný stálý pracovní úvazek a je, lidově řečeno, na volné noze. Může se jednat o podnikatele, umělce, novináře, blogery... Zkrátka všechny, co se nebáli zariskovat, jít proti proudu a následovat své sny.

Digitální nomád

S výše uvedeným souvisí i bod následující. Pod slovem nomád si asi představíte volnomyšlenkáře, který má celý svůj život sbalený v batohu na zádech a cestuje krajinou. S rozvojem technologií ale spatřila světlo světa nová verze těchto kočovníků, která si říká digitální nomádi. Tihle lidé si svou práci uzpůsobili tak, aby ji mohli vykonávat odkudkoli a nemuseli docházet do žádné kanceláře. Milují cestování, nadšeně objevují nová místa a při tom pracují přímo z konkrétních destinací. K životu oproti klasickým nomádům potřebují navíc jen funkční internet, počítač a hurá do světa!

 

Low cost cestování

Jak asi tušíte, cestování miluji. Snažím se alespoň několikrát do roka navštívit cizí země a poznávat města, o kterých sním v těch nejtajnějších snech. S každým cestovatelským článkem mi pak od Vás v mailu přistane spousta dotazů a všem Vám radím to samé - cestujte low cost! Co to znamená? Hledejte ty nejlevnější letenky, neplaťe za zavazadla, bydlete u místních nebo spěte ve stanu. Možností je spousta! Všechny tipy jsem Vám vypsala ve článku Jak na levné cestování?, takže pokud jste ho ještě nečetli, nastal ten nejvyšší čas.

A jaká jsou Vaše klíčová slova pro rok 2017? Dali jste si nějaká novoroční předsevzetí?

Mějte se krásně a všem Vám moc přeji, ať je Váš rok plný mnoha malých radostí a velkých úspěchů!

Veronika 

19 komentářů:

 1. NIekedy sa mi život digitálnych nomádov a tiež freelancerov páči, ale potom si poviem, že to pre mňa asi predsa len nie je. Blog je skvelá vec, ale zarába sa nej fakt ťažko, zatiaľ mi to stačí ako koníček.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vydělávat si na život blogem je sen:) Ale k jeho dosažení mě čeká ještě dlouhá cesta:)

   Vymazat
 2. Super článek, zase jsem o kousek chytřejší a mám přehled. Musím se přiznat, že opravdu málo pojmů z tvého výběru jsem znala. :) Co mě ale nejvíce zaujalo, je pojem flexitariánství. Nikdy jsem o tom neslyšela a moc mě to zaujalo. :)
  Find joy in the ordinary

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem o něm četla poprvé, úplně mě tahle idea nadchla!:) Nemusíme být všichni striktní vegetariáni, ale i tak společně můžeme udělat velký krok!:)

   Vymazat
 3. Většinu znám, ale teda to flexitariánství mě dost překvapilo. Já jsem zastáncem toho, ať si každej jí co chce, nemám vůbec nic proti vegetariánům, veganům, raw stravování, dobrovolnýmu glutenfree apod. Ale přijde mi, že poslední dobou se jen různý lidi snaží "vymyslet" nový způsob nebo název jako "pesco vegetariánství" "flexitariánství" apod. aby o tom mohli napsat knihu, založit blogy, vydělávat peníze. Není prostě jednoduší říct, "jsem vegetarián, ale ryby jim"? :D
  To není nic proti ničemu, už vůbec ne tobě, Veru :D jen se v těch směrech začínám ztrácet a přijde mi, že jich je prostě už nějak moc.
  www.linheart.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Náhodou mi flexitariánství přijde jako "super zavedený pojem". A asi to nebude o tom, že si dá sem tam jen rybu (btw. i to má svůj název - pescetarianism), ale třeba jednou za rok sní steak, nebo si na Vánoce dá slávky... Prostě jednou za čas si dá "něco ze zvířete". Navíc ve chvíli, kdy řekne, že je vegetarián/vegan, ale jí maso, tak vlastně popře první tvrzení. Proto si myslím, že je fajn mít pro to konečně nějaké samostatné pojmenování, které nebude "parazitovat" na již zaběhlých termínech, kde každý z nich dost dobře vysvětluje svůj význam.

   Těch nových termínů je moc, ale souvisí to také s tím, jak se rozvíjí kultury. Lidé vymýšlí nové a nové styly, nejen ve stravování, ale i v životě a jde to ruku v ruce s tím, že i lidí samotných je víc a víc a každý je jiný, má jiné hodnoty, postoje. Není to ani o vymýšlení pojmů za účelem výdělku jako o vymýšlení pojmů pro zjednodušení komunikace. Říct: "Jsem flexitarián." je daleko jednodušší než říct: "Jsem vegetarián, ale vlastně nejsem, protože si párkrát do roka dám maso."


   http://www.writtenbynath.cz

   Vymazat
  2. Natálko, s tvým názorem na flexitariánstvím musím naprosto souhlasit!:)

   Vymazat
 4. Skvelý článok. Naučila som sa toľko nových informácií :)

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 5. Děkuji za tenhle článek!
  Většinu pojmů jsem sice znala, ale u hodně z nich jsem jen věděla, že existují, ale neznala jsem jejich význam.

  A FLEXITARIÁNSTVÍ... o tom bych nevěděla, nebýt tebe. Přitom to dost jasně ukazuje, co jsem. Konečně mám nějaké pojmenování pro svůj způsob stravování, za což ti opravdu děkuji.

  A evidentně tu mám co dohánět. Pár týdnů jsem neměla čas na čtení oblíbených blogů a už je tu tolik nového. :-)

  http://www.writtenbynath.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Zas skvely clanek! Preju hodne ctenaru, cestovani, poznavani a lasky do roku 2017! W.

  OdpovědětVymazat
 7. Skvelý článok, ako vždy mi spríjemnil deň :)

  OdpovědětVymazat
 8. Veru, super výběr slov! Právě díky tomu, že nám doba nabízí tolik možností by byla škoda, aby mladí lidé neznali pojmy jako digitální nomád nebo freelancer. Vždyť ne všichni musí být ředitelé, sekretářky, prodavačky a jiné

  Zápisky z cest a života v Anglii ⇨ Secrets of M

  OdpovědětVymazat
 9. Děkuji moc Verčo za to co pro nás děláš. Myslim, že přesně tohle potřebují Češi vidět a slyšet. Mně osobně Tvůj blog a Instagram nabíjí energií. Přeji Ti hodně sil do budoucna.. ps moc Ti to sluší, mám rád blondýnky :-) Tom ;-)

  OdpovědětVymazat
 10. Krásný článek, pěkně sepsaný :) Takové mám nejradši, přehledné a stručné, ale i přesto nabité informaceni. A ještě ti musím pochválit fotky na instagramu - omlouvám se za spam :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikolko, za nic se neomlouvej, děkuju moc ♥

   Vymazat