Shakespeare na hrad!

července 26, 2016 Veronika Tázlerová 9 Comments


Je konec loňského léta, na obloze se stahují mračna a každou chvílí to vypadá na déšť. Sedím zahalená v dece a i když se herci chvílemi schovávají za blonďatou hlavou paní, která sedí přede mnou, hltám každičký okamžik. Vlastně bych si představení užila, i kdybych zavřela oči a vnímala jen zvuk linoucí se z reproduktorů.

Přichází na řadu slavná balkónová scéna a část textu odříkávám spolu s Julií. Tenhle nesmrtelný příběh dvou milenců z Verony jsem viděla i četla už tolikrát, že mě místo se sníženou viditelností v ničem nevadí.

Mnoho lidí sice Romea a Julii v moderním podání režijního dua SKUTR odsoudilo a zavrhlo, ale mě nové zpracování nadchlo po všech stránkách. A nemluvím teď jen o kostýmech, kulisách, ale o celé energii, kterou na mě herci přenesli.

Růže, byť zvaná jinak, voněla by stejně. 
– William Shakespeare

A tehdejší noc, kdy celé publikum ukryté v hradbách Pražského hradu nadšeně tleskalo, započala naše tradice. S kamarádkou jsme se rozhodly, že od teď každičké léto navštívíme Letní shakespearovské slavnosti a vychutnáme si tu jedinečnou atmosféru divadla hraného pod hvězdnou oblohou.

Je horký letní večer, píše se konec července letošního roku a já opět nadšeně cupitám po dlážděných hradebních schodech. Dnes je jeden ze dvou exkluzivních večerů uspořádaných u příležitosti uplynutí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara.  Pocta Shakespearovi, jak zní oficiální název.

Vyprodáno je do posledního místa, schody nad občerstvením jsou plné zvědavců a na pódiu se nadčasové myšlenky mění v geniální hříčky slov. Smích střídají chvilky hrobového ticha a já nepřestávám žasnout nad tím, jak dílo člověka žijícího v době nám tak vzdálené, dokáže stále podavit a zasáhnout nás všechny.

Na závěr představení vstáváme ze židlí a tleskáme. Tleskáme hercům i všem, kteří si dali tu práci, aby uskutečnili pouhé dva večery zasvěcené legendě. Tleskáme Shakespearovi. 

Bylo to opravdu skvělý zážitek, ale tímto pro mě naštěstí Shakespearovské slavnosti nekončí. Na konci léta se chystám ještě na letošní premiéru Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete a i když nám při mém štěstí určitě bude pršet a teplota nedosáhne ani dvacítky, nemůžu se dočkat. 

A co vy? Chystáte se na Letní Shakespearovské slavnosti? Která hra se vám líbí nejvíc?

Mějte se nádherně,

Veronika

shakespearovské slavnosti 2016 praha

shakespearovské slavnosti 2016 praha

shakespearovské slavnosti 2016 praha

9 komentářů:

 1. Super outfit, tiež chodievam na Shakespearovské slávnosti.

  Daniela

  OdpovědětVymazat
 2. Na Slavnosti se chystám letos poprvé a už se moc těším! :) Jdu na Mnoho povyku pro nic na Hradě, jsem zvědavá na tu atmosféru! PS: Šaty jsou fakt top. ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Shakespearovské slavnosti bych ráda jednou navštívila, byť zrovna Romeo a Julie je hra, která by mě jako jediná nelákala. Shakespeare je pro mě velký oříšek, hodně lidí podle mého ani nechápe hloubku některých jeho her a jen kloužou po povrchu. Ale i to je dobře, protože dokud lidé chodí do divadla, je v nich aspoň něco dobrého.
  Jinak můj nejotřesnější zážitek s knihou byl právě Shakespeare v angličtině. :D

  OdpovědětVymazat
 4. Letní Shakespearovské slavnosti mě i mamku hodně lákají, ale zatím jsme se na ně nikdy nedostaly. Chtěla jsem mamku letos k narozeninám potěšit lístky, ale nakonec to padlo, protože mi do léta vlezla autoškola a závěrečky, takže učení i o prázdninách..
  Každopádně od Shakespeara jsem viděla už v divadle Sen noci svatojánské i Hamleta a obojí bylo fakt výborné! Hlavně Hamlet ve Švandově divadle v hlavní roli s Patrikem Děrgelem. To bylo něco! Doporučuji! :)

  OdpovědětVymazat