Jak na levné cestování?

června 18, 2016 Veronika Tázlerová 44 Comments


Toužíte cestovat, ale nemáte dost peněz? Konec výmluv, s následujícími tipy se dostanete třeba až na konec světa!

Dnes bych tu chtěla vyvrátit několik mýtů, které se pojí s cestováním. Pořád dokola slýchám ty samé výmluvy; Cestování je drahé. Nemám čas. V dnešní době je všude tolik nebezpečí... Pokud jste se v něčem z toho našli, zeptejte se sami sebe, zda tomu opravdu věříte. Nejsou to jen záminky, které si nalháváme, abychom se cítili lépe?

Všechno je to jen o prioritách. Za svou první výplatu jsem si koupila kabelku, všechny ostatní už padly právě na cestování. A věřte mi, nebyly to žádné velké částky. Cestování totiž není drahé. Jen je potřeba vědět, jak na to.

A právě kouzlo low cost cestování mě před pár lety naprosto pohltilo. Přečetla jsem na tohle téma hromadu článků, knih a potkala se se spoustou inspirativních lidí na cestovatelských přednáškách a kurzech. A o to mé malé know-how, které jsem za tu dobu získala, se dnes chci podělit i s Vámi.

Tak teď už konec výmluv a jdeme si naplánovat parádní cestu!

levné cestování tipy jak levně cestovat letenky

Jak na letenky?

Už dávno neplatí, že létání je jen pro bohaté businessmany. Jen je potřeba věnovat trochu času hledání a dostanete se za pár korun třeba až na konec světa. Nejradši mám český vyhledávač letenek Skypicker (nedávno přejmenovaný na Kiwi.com), který je přehledný a díky složitým algoritmům Vám vyhledá ty nejvýhodnější lety. Dále je skvělý pomocník i Azair,  Skyscanner nebo Momondo. Poslední dva Vám pomohou i s výběrem levných hotelů či pronájmem aut.

A ty úplně nejlevnější letenky?

Při cestování low cost platí, že nejvýhodnější lety přicházejí znenadání. Prostě se objeví a Vy máte zhruba půl dne, než zas nadobro zmizí. Nejlevněni Vás tedy vyjde cesta, kdy nemáte přesně určenou destinaci ani čas. (O jednom takovém impulsivním nákupu jsem Vám psala TADY.)

Určitě Vám doporučím sledovat weby jako Cestujlevne.com, Akční letenky, Zaletsi.cz, Honzovy Letenky, Fly4Free nebo Flightor. Můžete si i navolit destinace, které jsou pro Vás zajímavé, a nechat si posílat akční nabídky na email.

Neplaťte za zavazadla

Paradoxem u levných letenek je cena za odbavení zavazadel. Většinou je totiž minimálně stejná jako samotná letenka. Pokud tedy cestujete jen na pár dní, bude Vám stačit malý kufřík, který si vezmete s sebou do letadla. Jestli se ale bez sedmi párů bot a pěti kabelek přeci jen neobejdete, dejte si na kufr nálepku ATTENTION FRAGILE. Díky tomu se letištní personál postará o Vaše zavazadlo s královskou péčí a navíc Vám vyjede na pásu jako první. V letadle je totiž vždy umisťováno navrch.


levné cestování tipy jak levně cestovat letenky
  
Nechcete létat? Autobus a vlak to jistí!

Cestovat samozřejmě nemusíte jen letecky. Do evropských měst se mnohdy vyplatí jet autobusem. Já nejčastěji využívám Student Agency nebo Eurolines, kde mám díky extra výhodám od svého operátora a kartě ISIC různé slevy.

Stejně jako u letenek, i tady existují vyhledávače, jako třeba Onlinebus. K cestování po Evropě doporučuji i OrangeWays nebo TigerExpress. Pro jízdy vlakem je parádní vyhledávač Vlakem.net, který funguje na stejném principu jako výše zmíněný Skypicker, a pokud se chcete jen tak toulat napříč Evropou, koukněte na Interrail, kde si můžete pořídit několikadenní neomezené pasy.

Spolujízda? Stopování? Další porce zážitků!

Další možností, jak poznat svět, je nasednout do auta k úplně cizím lidem. Já mám zatím zkušenost jen se spolujízdou po Česku skrze aplikaci BlaBlaCar, kterou můžu jen doporučit. K samotnému stopování jsem zatím odvahu nenašla, ale slyšela jsem už tolik zajímavých historek a dobrodružství ostatních cestovatelů, že mě láká čím dál tím víc. A i stopaři drží pohromadě a sdílejí na webu Hitchwiki ty nejlepší stopovací spoty.


levné cestování tipy jak levně cestovat letenky

Levné ubytování?

Sehnat si bydlení v cizí zemi je podle mě jedna z nejnákladnějších záležitostí. Samozřejmě se vše odvíjí od Vašich požadavků a komfortu, který chcete mít. Můžete si rozbalit spacák v parku a doufat, že Vás nevyhodí noční hlídač, nebo si pronajmout luxusní apartmán s výhledem na město. Všechno záleží jen na tom, jaké priority si určíte.
Ubytování v hotelu

Pro vyhledávání hotelů se mi osvědčil portál Booking.com nebo HotelsCombined. Využít můžete i Trivago nebo servery, o kterých jsem již psala u hledání letenek.

Bydlete u místních!

Můj vůbec nejoblíbenější způsob ubytování je Airbnb. Na téhle platformě najdete nespočet krásných bytů, apartmánů i pokojů za malé i velké peníze. Nejčastěji si pronajímám samostatné pokoje, jelikož ráda poznávám místní a jejich způsob života. V Paříži, kam jsem ale cestovala s mamkou, která preferuje větší soukromí, jsme měly rovnou celý byt.

Když se navíc zaregistrujete přes TENTO ODKAZ, pomůžete tím nejen mně, ale zároveň dostanete i slevu na svou první cestu.

Další populární způsob, jak poznat místní život, je bydlet přes Couchsurfing. Tenhle způsob bydlení je bezplatný a má krásné poslání: spojovat lidi z celého světa. Zatím osobní zkušenost nemám, ale tuším, že se to brzy změní...


levné cestování tipy jak levně cestovat letenky

Pohlídejte dům, pracujte na farmě nebo si postavte stan u někoho na zahradě!

Existuje i mnoho dalších sociálních síťí, kde lze sehnat ubytování za symbolické peníze, nebo úplně zadarmo. Mezi ně patří například LoveHomeSwapHomeExchange, Campinmygarden, WWOOF nebo weby jako Mindmyhouse či Housecarers. Celkem originální mi přijde i ubytování v klášteře, které najdete na Monasterysstay.com.
Kolik co stojí?

Před cestou se vyplatí vědět,  kolik co v dané zemi stojí. Můžete sice sehnat super levné letenky, ale náklady na život mohou být mnohem vyšší, než jsou u nás, a výlet se tak značně prodraží. Pro předcházení nemilému překvapení tu je web Numbeo.com, kde najdete informace o cenách v restauracích, v supermarketech i dopravě. Zajímavá je i stránka pro digitální nomády Nomad List se všemi potřebnými informacemi o dané destinaci.


levné cestování tipy jak levně cestovat letenky

Online i offline průvodci

Během plánování, které mám na cestování moc ráda, je fajn nespoléhat na předražené tipy knižních průvodců, ale raději zabrouzdat na internetu. Pročtěte si místní blogy, najděte si zajímavá místa a naplánujte si výlet po svém.

Pokud jste na daném místě poprvé, určitě není na škodu využít možnosti prohlídky města s průvodcem. Vykašlete se ale na předražené agentury a vyražte zadarmo s nadšenci z NewEuropeTours. Pokud preferujete neorganizované poznávání, stáhněte si aplikaci nebo se podívejte na web SpottedByLocals, kde najdete skvělé tipy od místních obyvatel.

Bez mapy nejedu!

Při cestování nedám dopustit na klasickou papírovou mapu. Dodává celému výletu kouzlo a navíc se nechci spoléhat na baterku v telefonu nebo věčně nefunkční mobilní data. Plán města seženete v každém infocentru, ale mám moc ráda i originální free mapy USE-IT nebo Blue Crow Media, které Vás dovedou do těch nejlepších kaváren, barů i galerií.


levné cestování tipy jak levně cestovat letenky
  
Více o Travel Hackingu

O levném cestování bych Vám tady mohla psát ještě pěkně dlouho, ale raději předám slovo zkušenějším. Další várku užitečných informací najdete třeba na webu Travelhacking.cz a blogu Travel Bible. Spoustu rad obsahuje i tento online kurz, který jsem zhltla na jeden nádech, video z TEDx Prague a nedávno jsem ještě narazila na další zajímavou přednášku na portálu VímVíc.


Rozhodně doporučuji skvělou knihu Travel Bible, kde najdete mnoho dalších tipů od těch největších profíků.

levné cestování tipy jak levně cestovat letenky

Cestovatelské přednášky

Největší inspirací jsou pro mě ale stejně sami cestovatelé, jejich nevšední zážitky a historky. Moc mě proto baví pravidelné Cestovečery v pražské Kavárně co hledá jméno nebo přednášky v Městské knihovně. Podobných setkání se koná v Praze i dalších městech nespočet. Stačí jen trochu zabrouzdat na internetu a určitě narazíte na zajímavé besedy i v blízkosti Vašich domovů. A pokud chcete překonat sami sebe, vezměte parťáka a zkuste cestovatelský závod LowCost Race, nebo alespoň zajděte na nějakou z přednášek, které po republice pořádá. Tohle je totiž opravdová výzva.


Nezbytnosti a vychytávky

Cestování je krásná záležitost, o tom žádná, ale neméně zábavné je i samotné plánování! Skvělý pomocník je tenhle cestovatelský deník, stírací mapa světa nebo krásný vzpomínkový box. Ze všech cest si schovávám všemožné vizitky, polaroidové fotky, jízdenky i účtenky z oblíbených kaváren. Ty si pak už hezky v teple domova prohlížím a vrací se mi všechny ty nádherný vzpomínky a okamžiky, které mám uložené hluboko v srdci.

Skvělou cestovatelskou inspiraci najdete třeba TADY.

levné cestování tipy jak levně cestovat letenky

A na závěr si něco slíbíme, dobře? Už konec výmluv. Pokud v sobě máte cestovatelskou vášeň, neskrývejte ji. Nebojte se sbalit si svých pět švestek a vyrazit do světa. Podle mého názoru je cestování ten nejlepší způsob, jak ze života vytěžit maximum. S každou procestovanou zemí se nám zvětšuje jakási pomyslná bublinka, ve které žijeme. Zapomeňte už na předsudky a tolik ohrané musím;

Musím chodit do práce. Musím na vysokou. Musím získat ten nejvyšší titul. Musím mít vysoké postavení... 


Jediné, co doopravdy musíme, je umřít. A já do té doby nehodlám sedět zavřená doma. 

A co Vy? Jdete do toho se mnou? Doufám, že Vás tyhle řádky inspirovaly, a pokud máte ještě jakékoliv tipy, které by ostatním pomohly, napište mi do komentářů!

Mějte se nádherně a nezapomínejte, že cestování není nikdy otázkou peněz, nýbrž odvahy. 
- Paulo Coelho

Veronika


levné cestování tipy jak levně cestovat letenky

Další články s tipy:


44 komentářů:

 1. Vyčerpávající článek! Moc díky za tipy! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není vůbec zač, Kristýnko!:) Hlavně aby Ti tipy pomohly!

   Vymazat
 2. Tenhle článek se četl úplně sám, zde jsou snad úplně všechny užitečné odkazy ohledně cestování. Je úžasné, žes to takhle všechno sepsala inspirativním stylem :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, přesně tohle je důvod, proč si říkám, že všechna ta práce stojí za to!:)

   Vymazat
 3. Skvelý článok. Ďakujem za takú kopu užitočných informácií :)

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 4. článek plný zajímavých tipů, určitě se hodí... :-) dříve jsem to praktikovala podobně, ale jak jsem starší, tak všechny tyto věci pro mě znamenají jen jedno - nepohodlí a nutnost se omezit, což při vytížení všedních dní o svém volnu nechci. Když už tak už... raději šetřím déle a nemusím pak na místě řešit otřesné ubytování a podobně :) nicméně máš pravdu, jde to i velmi levně, sama jsem penězi neoplývala a navštívila jsem docela dost míst, třeba pracovně (maliny ve Skotsku), Amsterodam a Indonésii se školou (takzvané letní a zimní školy) nebo i dovolenkově další místa. Jde o to si dát priority a pros studenty je tohle fajn :)

  OdpovědětVymazat
 5. Dýchá z Tebe cestovatelská vášeň - díky za typy

  OdpovědětVymazat
 6. Skvelé tipy... práve s niektorými vecami som mala problém, alev článku to máš pekne napísané, takže si mi v podstate odpovedala na otázky (: na leto sa mi tvoje rady zídu.

  Daniela

  OdpovědětVymazat
 7. Jedním z mých životních cílů je právě cestování. Bohužel mi je teprve 15, ale až mi bude 18, hned někam vyrazím. Zatím tedy cestuji jen po republice na jednodenní výlety. :D Tento tvůj článek mě velice inspiroval a ukázal mi toho spoustu, co jsem nevěděla. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednodenní výlety po ČR jsou krásný začátek:) Pak přijde Evropa a nakonec celičký svět!:)

   Vymazat
 8. Skvělý článek, zrovna se mi hodí, takže ukládám do záložek a určitě se sem ještě vrátím :)
  http://www.probablywiththoughts.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 9. Super článek, díky za něj a za všechny ty tipy :-). V září se chystáme s kamarádama na road trip po Californii a taky dávám dohromady všemožné informace :-).

  OdpovědětVymazat
 10. Hezký ucelený článek Veru. Kdyby měl někdo zájem zabrouzdat ještě více do hloubky v jednotlivých tématech nebo si třeba nastavit automatické upozornění do mobilu při výskytu akční letenky (super věc), tak doporučuji sekci rady na cesty na ara.cz http://www.ara.cz/rady-na-cestu. Kromě rad na cestu lze na webu nalézt i plno zajímavých míst při cestování :)

  OdpovědětVymazat
 11. Já se tak těším až najdu partnera na cestování. Protože samotnou mě to nebaví. Ale teda za doporučení airbnb ti teda pěkně děkuju, teď tam ztvrdnu zbytek dne! :D
  Děkuji za přínosný článek! ♥ :)

  Gabux

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak pojeď se mnou ;-)
   www.michalovycesty.cz

   Vymazat
 12. Parádní článek! Konečně něco, co mi možná pomůže přesvědčit přítele, že cestování neni jen pro bohatý. Věčně mu říkám, že bysme víkendy mohli trávit někde v zahraničí, místo doma na gauči. Ale pořád jen breptá, že letenky i ubytování je drahý, a že stopovat rozhodně nebude, že se nenechá někde podříznout :D .. Tak schválně, jestli tohle na něj zabere. :)
  Michelle B

  OdpovědětVymazat
 13. Super článek! Vzhledem k tomu, že ne,jsem dospělá, tak zatím sama nikam moc nemůžu, každopádně hned jak oslavim 18 balim a jedu na cestu :D
  DENYII

  OdpovědětVymazat
 14. Sorry,ale povazovat se za big cestovatelku a radkyni a doporucit na prvnim miste skypicker a rict ze ma slozity algoritmy? Skypicker prodava nejdrazsi letenky s peknou prirazkou, nevyhleda vam vsechny nabidky(nemaji vzdy verstva data), a slozitej algoritmus tam zadnej neni. Najit hlavni letenku a k tomu prdnout priskoky z Prahy uz delali lidi par let pres tim, jen nikdo neprisel s pohadkou ktera to prodava..V posledni dobe je strasnej nesvar vlastnit eeb o vestovani i kdyz jsem byl jednou v Americe, jednou v Egypte a 2 x v Chorvatsku a jsem nejvetsi cestovatel...A ted to nemirim presne na tenhle blog.

  OdpovědětVymazat
 15. Naprosto skvělý článek :) Miluju cestování, ale někdy je to opravdu finančně náročné. Určitě spoustu tipů vyzkouším a myslím, že z tohohle článku budu čerpat ještě hodně dlouho ;)

  OdpovědětVymazat
 16. Mý komentáře asi povolený nebudou, ale docela žasnu nad komentama super super a nikdo nevidít třeba tenhle problém, kterej by měl být zveřejněnej
  http://letajiciondras.eu/kde-hledat-nejlevnejsi-letenku-skypickerkiwi-urcite-ne/
  Škoda, některý tipy jsou fajn, ale ze začátku weby na letenky, vyhledávače, to je jen komerce která má na reklamu a většinu věci si tak nějak "půjčuje" po celém internetu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekla bych, že by ses měl trochu povznést ;-) Vždyť jde o inspirativní článek pro lidi, co třeba necestovali vůbec. Pro velké cestovatele, kteří hledají maximální low cost přece nebudeš vysvětlovat smysl cestování :). Když si představeím tyto lidi, jde jim především o jistotu, aby zjistili, že tyto věci jdou lehce a zároveň bezpečně a ne tak draze jak si představovali. Po letech cestování můžeme přejít k doporučení nebrat nic jiného než stop, couchsurfing a chybné letenky kde omylem chybí nula na konci ;-).

   Vymazat
 17. Bože děkuji ti za Verunku! Tyhle typy jsou skvělé, konečně vím, jak ušetřit na letošní dovče, děkuji Ti :)
  https://poetryminimalism.wordpress.com/

  OdpovědětVymazat
 18. Musím říci, že tvůj článek je pro mě nesmírně inspirativní. Mám teď úplně chuť se prostě sebrat, někam odletět (nebo odjet) a využít všechny tvé rady. O spoustě z nich jsem nevěděla, takže ti za ně moc děkuji. Mám opravdu ráda tvůj blog. :)

  OdpovědětVymazat
 19. Ahoj :) Omylem jsem zabloudila na tvůj blog. Ani nevíš jak jsem teď šťastná :) Tolik užitečných rad v jednom jsem dlouho hledala. Moc se mi tvé články líbí a děkuji za ispiraci ;) Ať se daří

  OdpovědětVymazat
 20. Ahoj Veroniko
  cestuji aktuálně každý měsíc po světě, některé tvé odkazy neznám, díky za ně.
  Měj se fajn
  Michal

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to ti upřímně závidím!:) Ty taky!:)

   Vymazat
 21. Ahoj, skvělý článek! Sleduji tě už delší dobu a pokaždé když čtu nějaký článek o cestování, tak mi to strašně láká! Je to super, když takto někdo poradí co a jak, vše je jednodušší a nějaké weby, které jsou tu zmíněné jsem ani sama nenašla. Je to prostě bomba! Zbožňuji tvůj blog, cestuj, cestuj a piš o tom, miluji to !

  OdpovědětVymazat
 22. Děkuju moc za tipy:) strašně ráda bych cestovala ale je mi 16 a nemám ani kamarády co by se mnou jeli.. :D takže si musím počkat a najít si nějakýho parťáka

  OdpovědětVymazat
 23. Bezva! Cestování a ubytko jsem jen tak projela, většinu zmíněných stránek znám, avšak článek ukládám do oblíbených, dneska jsem si totiž řekla, že si udělám v listopadu výlet na víkend do Paříže, na koncert :D. Tak uvidíme. :) Díky moc a určitě na něj v nejbližší době (= až se vyspím, jsou dvě ráno :D) s radostí mrknu.
  Dede

  OdpovědětVymazat
 24. Suprově shrnuté, bez většiny tipů bych se ani neobešla, ale ještě můžu doporučit web helpx.net. Každopádně, když má někdo strach spát u někoho přes couchsurfing, je to skvělá cesta jak poznat někoho kdo je někde taky jen na výletě. Nikdy se mi ještě nestalo, že bych byla někde sama, i když jsem sama odjela! :)

  OdpovědětVymazat
 25. Super článek, děkuji za odkazy :)

  OdpovědětVymazat
 26. Perfektně shrnuté v jednom článku, díky, pomohla jsi mi, nemusím vyhledávat (něco jsem znala a používám, něco ne :-)).Máš v něčem pravdu - většinou jsou to výmluvy (pokud jsi teda bez závazků tady), pak už je to o něco složitější (ale ne nemožné).

  Kalamita life

  OdpovědětVymazat
 27. Pěkný článek :). Akorát to cestování zase není tak úplně jednoduchý, když máš doma psa a nikdo ho nechce hlídat ...

  OdpovědětVymazat
 28. Díky za super tipy ! :) Já ještě na levné letenky koukám na tyhle stránky: https://www.etravel.cz/last-minute a http://www.nev-dama.cz/last-minute . Občas narazím na super ceny...

  OdpovědětVymazat