ELLE slaví 70 let!

listopadu 21, 2015 Veronika Tázlerová 7 Comments


Konec letošního listopadu budeme mít ještě dlouho spojený s jedním jediným slovem: Francie. O teroristických útocích bylo řečeno už dost a doufám, že k dalším debatám už nebude důvod. Nezbývá, než zapálit svíčku a věřit, že se všechno zas obrátí k lepšímu.

Zapomeňme teď ale na nedávné pařížské peklo a zaměřme se na to pěkné. 18. listopadu totiž v Praze odstartoval další ročník Festivalu francouzského filmu o kterém jsem vám už psala tady a ikonická kina opět ožívají v tom pravém francouzském stylu. France, je t'aime!

Ve čtvrtek jsem měla možnost vidět módní dokument o historii legendárního časopisu ELLE, který mojí vášeň v něj ještě utvrdil. Tento magazín je pro mě taková malá Bible, kamarádka i kouč v jednom. Je to malý kousek luxusu, který rozjasní šedivé dny a motivuje mě jít si za svým cílem.

ELLE si kupuji už něco přes čtyři roky a jak malé dítě se vždy těším na každé nové číslo. (Které mi zpravidla přijde do schránky vždy o pár dní dřív, než na stánky. Což mi vždy způsobí takovou malou, škodolibou radost.

Píše se 21. listopadu 1945, a novinářka Heléne Lazareff spolu s Marcelle Auclair vydávají úplně první číslo magazínu, který obsahoval pouhých dvacet stran. Okamžitě se setkává s úspěchem, neboť v tehdejší poválečné době nebylo pro ženskou krásu místo. ELLE chtěla ukázat dívkám, že nejsou jen stroje na plození dětí a živé myčky na nádobí.

Jak bylo ve filmu řečeno, ELLE doprovázela ženský pokrok. Učila ženy svobodnému myšlení, odmítala módní diktát a pomáhala jim alespoň na chvíli uniknout z poválečné reality všedních dnů.

Dodnes časopis radí ženám po celém světě, jak být nezávislá a jak vyzdvihnout vše krásné, co se v nich skrývá. Říkejte, že je ELLE povrchní. Nedosažitelná. Přehnaná. Pro mě je to ale okénko do okouzlujícího světa plného inspirativních lidí a nepředvídatelné módy. A ten pohled stojí za to.

U nás vychází magazín od roku 1994 a s Iphonem 6S v ruce mu momentálně vládne skvělá Andrea Běhounková. 

Nechci tu nikomu z vás vnucovat svůj názor, ale než ELLE odsoudíte, prolistujte si jen jedno jediné číslo. Je jedno, jestli ho ukradnete kamarádce, půjčíte si ho v knihovně nebo si ho nenápadně pročtete při návštěvě kadeřníka. Jen mu dejte šanci.

V rámci festivalu jsem ještě navštívila zajímavou výstavu filmových plakátů ON/A, která je zdarma ve Francouzském institutu. A pokud patříte mezi milovníky francouzské gastronomie, určitě se zastavte v Lucerně, kde probíhá trh s těmi nejlepšími delikatesami, které francouzsko-česká foodie scéna jen zná.

A jaký je váš názor na módní magazíny? Chystáte se také na festival?

Mějte krásný víkend,

Veru 
7 komentářů:

 1. poslední fotka je top! chystám se, v úterý jsem v Praze, tak plánuji vyrazit, bude skoro poslední šance :-) Jinak Elle si taky ráda přečtu, sice už to není, že bych kupovala každé číslo jako dřív, ale jednou za čas to není špatné :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to takový měsíční přehled všech holčičích záležitostí:)

   Vymazat
 2. Verunko ty ses hubenour :-). Presne takovyhle akce Vam v Praze zavidim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kačenko, alespoň máš důvod jezdit do Prahy častěji:)

   Vymazat
 3. Na festival se určitě chystám, jen je toho teď hrozně moc do školy.

  OdpovědětVymazat
 4. Chtěla bych se zeptat ohledně předlatného ELLE jestli ti chodí i s dárkama? V té poslední je předplatné za supr cenu ale zdá se mi divný, že bych za nějakých 700 dostala 12 časopisů i s dárkama, který v nich budou :D Jinak se mi zdá, že poslední dobou je tam čím dál míň textu a to, co tam šéfredaktorka vždycky píše na začátku, to se pomalu bojím číst. Nechápu, kde ta ženská vyrostla, ale její názory mi nejsou vůbec sympatický, jak kdyby žila v jiným světě, při tom je to pořád jen češka a asi si nedovede nebo nechce představit, jak bohužel žije (a z čeho žije) většina čechů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dani, chodí mi i s dárky. Určitě předplatné doporučuji, náramně se vyplatí!:) Akce jsou různé, já měla k předplatnému na tři roky VIP roční členství do fitka, kam chodím dodnes. Určitě se podívej na internet a najdeš nějakou nabídku, která bude pro tebe stejně super:) Takže ano, dárečky chodí a zároveň dárky k předplatnému i celková cena se vyplatí:)

   Vymazat