Caffeine addict

listopadu 04, 2015 Veronika Tázlerová 11 Comments


Dá se kofeinem předávkovat? Je káva návyková? Je kofein problém? Pojďme se teď podívat, jak to všechno vlastně je.

V sobotu jsem se v rámci zakončení festivalu Kavárny Naživo ocitla na přednášce, která mě donutila k menšímu zamyšlení.

Primář kliniky adiktologie, (Jen tak mimochodem, jedná se o vědu zabývající se léčbou a výzkumem závislostí. A nebojte, taky jsem si to googlovala.),  MUDr. Petr Popov povídal o nejužívanější droze na světě - všemohoucím a tolik milovaném kofeinu.

Jak to tedy celé je? Je kofein problém?

Na jedné straně stojí zatvrzelí kávičkáři, kteří netrpělivě zkoumají všechny možné pozitivní účinky této zázračné látky. A také jsou úspěšní.

Kofein příznivě stimuluje centrální nervový systém, zbystřuje myšlení, oddaluje únavu, zlepšuje koncentraci a způsobuje jistou euforii. Není to krásné?

Navíc pomáhá odbourávání tuku, kvůli čemuž se často propaguje. I když bych vám ráda potvrdila účinnost této inovativní kávové diety, pravda je trochu jinde. Po pár dnech se vše zas údajně vrátí k normálu. Holt nám nezbývá, než si k té ranní kávě i trochu zaposilovat.

Každá mince má však dvě strany. Zatímco kávičkáři hledají na kávě to krásné, najde se i početná skupina antikofeinovců. Ti zas od rána do večera bádají, jak nám návštěvy kaváren co nejvíc znepříjemnit.

A není náhoda, že slabší jedinci se nechají ovlivnit a nedejbože si začnou každý doušek té voňavé tekutiny vyčítat. A to se mi vůbec nelíbí.

Pravda, když se to s kofeinem přežene, je zle. O tom ví své asi každý. Zejména baristi a studenti, že? Začne se projevovat neklid, bolest hlavy, třes, nespavost, panika a úzkost. V nejhorším případě prý i smrt.

To mě přivádí k další často kladené otázce: Dá se kofeinem předávkovat?

Podle slov pana primáře: dá.

Stop! Nevylévejte ještě ten hrnek kávy, prosím. Byla by jí škoda. Kofeinem se sice můžete předávkovat, ale čím ne? Kdybyste si chtěli vypočítat přesné množství, tak můžete tady. Ale jen pro pobavení, jasné?

A jak je to s odvykáním?

Kofein je kamarád, takže i odvykací stav je mírný. Bude vám sice chvilku chybět, ale to se po rozchodu zkrátka stává. Pak každý půjdete svou cestou. A kdoví, třeba se jednoho krásného dne vaše cesty opět spojí v jeden velký happy end.

Zbavit se závislosti na kofeinu se podle MUDr. Popova dá celkem snadno. Horší je to s našimi malými rituály, které máme s pitím kávy spojené.

Kafe a cigárko. Kafe a dortík. Ranní káva na probuzení. První šálek v práci. Poobědové espresso.

Poznáváte se? Káva je součástí našich životů. U kávy se potkáváme, přemýšlíme, tvoříme i relaxujeme. Pro mě osobně je káva symbol, že vše je v mém životě v pořádku. A doufám, že to tak zůstane.

Jaký je váš názor? 

Užijte si poslední podzimní dny. Třeba s knížkou. A dobrou kávou, samozřejmě.

Veru

P.s.: Seznamte se s kavárničkou, která tvoří krásný kousek mého života. Právě v Break and Cake mě naučili ovládat ten záhadný kávovar, který mi hřál ruce v mrazivých dnech loňské zimy a u kterého jsem začala nová přátelství, nadávala nad rozlitým mlékem a rozjímala nad nejbláznivějšími myšlenkami. Až budete mít cestu kolem, určitě se stavte. Už sice nebudu za barem, ale možná mě najdete sedět někde u stolečku, kde budu s úsměvem  vzpomínat.


11 komentářů:

 1. Na adiktologii jsem se hlásila a nevzali mě o pár bodů, protože jsem neměla praxi v žádným centru pro narkomany. Tehdy mě nějak ani nenapadlo, že bych se tam učila třeba i právě o kávě :)

  OdpovědětVymazat
 2. Káva mě baví a když se to nepřehání, je to v pořádku. Myslím, že alkohol škodí daleko víc.

  OdpovědětVymazat
 3. Upřímně mi káva nikdy moc nechutnala, ale co jsem začala chodit na univerzitu, tak by bez kávy můj studentský život nebyl úplný :) ten rituál, že si zajdeme s kamarády po obědě vždy na kávu do skvělé Library Café na našem kampusu, se už nedá odmyslet (článek o Library Café na mém blogu tady) :) a s kávou v sobě jde pak i to učení samo :)

  JULI JULI blog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty rituály jsou nejkrásnější!:) Člověk má tak nějak pocit, že vše je jak má být:)

   Vymazat
 4. já bohužel (bohudík?) kávu moc nemůžu, protože mi po ní nebývá občas moc dobře, ale strašně miluji tu vůni! Tu bych mohla čuchat od rána do večera :D nejsem ani v jedné z těch dvou skupin, ať každý dělá co je mu příjemné, jí a pije na co má chuť :) to už mám větší problém s těma cigárkama - fuj!

  Kačka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neznám člověka, komu by nevoněla:) Já si teď dokonce koupila i parfém YSL Black Opium, kde je káva obsažená:)

   Vymazat
 5. Kávu piji ne kvůli závislosti, ale kvůli chuti. Když ji mám doma, nepiji ji ráno než jdu do školy, ale ráno o víkendech, abych si ji vychutnala. Když doma není, nehroutí se mi svět. Ráda si dám kávu i v kavárně. Moje ranní rituály obsahují čaj. S mlékem a medem. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mám stejně:) Většinou mám první kávu až kolem poledne:) Potřebuji čas, klid, abych si vychutnala ten okamžik:)

   Vymazat
 6. Kávu som taktiež milovala, kvôli jej úžasnej chuti. No keďže máme doma všeti srdcové problémy, musela som sa naučiť žiť aj bez nej :( :D Prakticky by som mohla piť bezkofeínovú, ale to mi ako káva nechutí.. super článok a skvelé fotky! :)

  OdpovědětVymazat